Yemen Observer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Yemen Observer, Yemen Cumhuriyeti'nde haftalık 2 defa yayımlanan, ingilizce gazete. 1996 yılında Faris Sanabani tarafından kurulmuştur. Yaver ve basın sekreteri Ali Abdullah Saleh'tir. Editörlerin baş editörü Zaid Al-Alaya'a'dır, baş sayfa editörü Abdul-Aziz Oudha'dır, sağlık sayfası editörü Thuria Ghaleb'dir, kültür sayfası editörü Huda Al-Kibsi'dir ve redaksiyon sekreteri Fares Anam'dır.

2006 karikatür krizi[değiştir | kaynağı değiştir]

4 Şubat 2006'da, Yemen Observer gazetesine Danimarka Karikatür Krizi ile ilgili iki yazı müslümanların tepkisini çekti.Bunun sonucunda 20-30,000 Yemenli kadın tarafından gösteri fotoğraflara karşı gösteri yapılmış ve ürünler boş raflara kaldırılmışlardır.

11 Şubat 2006'da, İslamiyet'e aykırı davranmak suçuyla eski baş editör Mohammed Al-Asadi tutuklanmıştır. Duruşma 23 Şubat'ta başlamıştır ve sonuç idam cezasıdır ve bütün servetine el koyulmuştur. Al-Asadi bütün suçları inkar etti ve İslam dünyası thumbnail resimleri kınamışlardı. Şu an hayattadır. İdam edilmemiştir. Şu an Yemen Today 'da baş editördür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]