Yemaek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Yemaek veya Yamaek (IPA: [jemɛk]), Mançurya'da yaşamış olan Japon asıllı bir kabile. Yemaek kabilesi ilk olarak M.Ö 1. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Ye(Kaplan) ve Maek(Ayı) adlı iki kabilenin birleşimidir. Yemaek kabilesi Gojoseon, Buyeo, Koguryo, Baekje devletlerinde yaşamıştır.

Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Yemaek kabilesi Buyeo ve Kore dillerini konuşur.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Yemaek kabilesi M.Ö 1. yüzyıldan M.S 916 yılına kadar Mançurya'da yaşamını sürdürmüştür. M.S 916 yılında Mançurya'da ki Yanardağ felaketiyle dağılırlar. Yemaek kabilesinin bölünmesini gören Kitan Moğolları, Yemaek halkına saldırırlar ve Yemaek kabilesi Batıya göç İrtiş nehrine göç ederler. Kimek olarak anılırlar. Her ortaçağ tarihçisi Kimeklere Kimek derken, Kaşgarî Yemek demektedir. Öyle ise, Kimek/Yemek/Yemeak okunmasında ve yazılmasında bir fark yoktur (ya da Kaşgarî neden “Yemek” yazdı?)Kimek oluş efsanesinde İrtiş Nehri’nde ortaya çıkan (börü) ejderha (ki uslu bir ejderdir) (Cirlot, 1962; J. Chevalier, 1969) bu bezek Türk mitoloji kavramlarına uymaz. Çin ve Japon mitolojisine özgüdür (Ögel, 1948).

Yemaek kabilesinin Kimek adını alması[değiştir | kaynağı değiştir]

Her ortaçağ tarihçisi Kimeklere Kimek derken, Kaşgarî Yemek demektedir. Öyle ise, Kimek/Yemek/Yemeak okunmasında ve yazılmasında bir fark yoktur (ya da Kaşgarî neden “Yemek” yazdı?)Kimek oluş efsanesinde İrtiş Nehri’nde ortaya çıkan (börü) ejderha (ki uslu bir ejderdir) (Cirlot, 1962; J. Chevalier, 1969) bu bezek Türk mitoloji kavramlarına uymaz. Çin ve Japon mitolojisine özgüdür (Ögel, 1948).

Kimekler'in adının Şehname'de geçmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kimekler, İrtiş Nehrine Mançurya'dan geldiklerinde ilk defa Şehname'de geçerler. Şehname M.S 977 ila 1010 arasında yazılmıştır. Bazı kaynaklarda batı Kimekler'in Göktürkler'de yaşadığı söylensede bu bir tahmindir. Göktürk ve Türgiş kaynaklarında Kimekler yer almaz. Kimekler ilk defa 11. yüzyılda İrtiş nehrinde tarihe geçmişlerdir.