Yelken ayakkabısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yelken ayakkabıları hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilebilir.

Yelken ayakkabısı (güverte ayakkabısı olarak da bilinir) genellikle keten ya da deriden yapılan ve iz bırakmayan kauçuk tabana sahip, tekne üzerinde kullanılan ayakkabılardır. Ayakkabı tabanının oluk şekli, ıslak güverte zemininde tutuş sağlaması için açılan yarıklardan oluşur. Yağ ile işlenen deri kısım su geçirgenliğini engellemek için tasarlanmıştır ve ayakkabının dikişleri yüksek dayanıklılığa sahiptir. Yelken ayakkabıları geleneksel olarak çorapsız giyilir.

Günümüzün yelken ayakkabıları, Paul Sperry tarafından 1935 yılında, köpeğinin buz üzerinde kaymadan koşmasını fark etmesiyle bulundu. Paul Sperry yelkencilik için mükkemel ayakkabılar yapma fikrinde esinlenerek, bıçak yardımıyla ayakkabısının tabanına oluklar açmıştır. Bu da Sperry Top-Siders isimli şirketi kurmasına ilham vermiştir. Sperry Top-Siders, Sebago ve Timberland gibi birçok markanın yanında, hala popüler bir yelken ayakkabısı markasıdır.

Yelken ayakkabıları isminden de anlaşılacağı gibi denizciler tarafından kullanılır, ancak 1980'lerden itibaren Amerika, Arjantin, Çin, Fransa, Portekiz, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerde moda olmuştur. Bazı yelken ayakkabılarının iz bırakmayan geleneksel beyaz tabanları vardır, bununla birlikte diğer birçoğunun da iz bırakmayan siyah tabanları bulunur. Bu ayakkabıların genelde moc toe (makosen gibi) tarzı yapıları vardır.