Yegor Ligaçev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yegor Ligaçev
Sovyetler Birliği Komünist Partisi 2. Genel Sekreteri
Görev süresi
1985-1991
Yerine geldiği Mihail Gorbaçov
Kişisel bilgiler
Doğum Yegor Kuzmich Ligachev
29 Kasım 1920
Novosibirsk, Sovyetler Birliği
Vatandaşlığı SSCB, Rusya
Milliyeti Rus
Partisi Sovyetler Birliği Komünist Partisi
Yaşadığı yer Rusya
Mesleği Politikacı,Teknik Mühendis
Komiteleri SBKP
Dini Ortodoks,Hristiyan

Yegor Kuzmiç Ligaçev (Rusça: Егор Кузьмич Лигачёв, d. 29 Kasım 1920), Sovyetler Birliği Komünist Partisi (SBKP) yüksek rütbeli resmi bir Rus politikacı. Mihail Gorbaçov himayesindeki, Ligachev onun liderliğinde Boris Yeltsin meydan oldu.

Çocukluğu ve gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Ligachev; Dubinkino'a yakın, Novosibirsk'de, 29 Kasım 1920 tarihinde doğdu. 1938 ve 1943 yılları arasında Moskova Havacılık Ordzhonikidze Enstitüsü katıldı ve Teknik Mühendislik derecesi ulaşmıştır. Ligachev sonra 1951 yılında Yüksek Parti Okulu'nda okuyan, 1944 yılında 24 yaşında Komünist Partisi'ne katıldı.

Parti kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ligachev kariyeri Sibirya'da başladı ve Parti'nin bazı en yüksek fonksiyonları bulundu. Ligachev genellikle İdeoloji için Sekreterlik gibi önemli yer tutan görevlerde ve Gorbaçov'un ikinci adam olarak kabul edildi.

Michael Gorbaçov'un en sivri dilli eleştirmeni olduğu gibi en iyi dostuydu. Öyle ki Boris Yeltsin'e karşı seçimlerde Gorbaçov Ligachev'i desteklemiştir. 28. Genel Seçimler sınrası parti görevlerinden istifa etmiştir. 1990

SSCB'de[değiştir | kaynağı değiştir]

Ligachev 1959 ve 1961 yılları arasında Novosibirsk Obkom Sekreteri Novosibirsk Sovyet Başkan Yardımcısı olmadan önce, Novosibirsk Komsomol Birinci Sekreteri görevlerinde bulundu.

SBKP Merkez Komitesi çalışmaya başladı Ligachev'in ilk büyük görevi, 1961 yılında elde edildi. 1965 yılında, Sibirya'daki Tomsk Partisi Birinci Sekreteri oldu. Yuri Andropov tarafından keşfedilen ve Parti Organizasyon Bölümü ve Merkez Komitesi Sekreteri başkanlığı yapmıştır, 1983 yılına kadar bu konumu korumaya çalışmıştır.

Ligachev; 1966 yılında Merkez Komite aday üyesi seçildi ve on yıl sonra 1976 yılında tam üye atandı. Mihail Gorbaçov, 1985 yılında Genel Sekreter oldu. Ligachev yüksek statüye sekreter olabilmek için teşvik edildi. Genellikle Gorbaçov'un birincil müttefikleri olarak göründü.Gorbaçov 1984 yılında Andropov ile anlaşmaya varınca pro-Gorbaçov hizip düzenlemesine yardımcı oldu. Bu girişimi başarısız olmasına ragmen (Konstantin Çernenko yerine, stop-gap adayı olarak seçildi) Ligachev Sekreterliği seçildi.

Ligachev 1985 ve 1990 yılları arasında Politbüro görev yaptı. Ligachev, Gorbaçov eleştiren bazı konuşmaları ve 1988 yılında Tarım Bakanı İdeoloji Sekreteri olarak görev yaptığı daha saygınlığı ve konumunu arttı.

Ligachev; Merkez Komitesi Politbüro tarafından çoğu zaman "İkinci Sekreter" olarak kabul edildi.

Ligachev ekonomik sertlik yanlısı görüşlerini SBKP Kongresi 1990 yılında yapılan konuşmalarda onamıştır. Ekonominin şiddetle kınadığı özelleştirme şöyle dile getirmiştir:

"Kamu mülkiyeti birleştiren, ancak, özel mülkiyet insanların çıkarsız ve tartışmasız toplumda sosyal tabakalaşma neden olur .... Ne amaçla perestroyka başladı? Çoğu sosyalizmin tam potansiyelini kullanarak amaçları için. Daha sonra özel ellere işletmelerin satışı gerçekten sosyalist sistemin doğasında olanakları ifşa teşvik ediyor? Hayır, öyle değil .... Son zamanlarda insanlar "parti ile veya onsuz, Perestroyka gelişecektir" diyerek başladı. Ben başka türlü düşünüyorum.Parti ve sadece öncü partisi, sosyalist yenilenmesi yolunda ileriye taşıyabilir. Komünistlerin parti olmadan, perestroyka bir kayıp nedenidir" ....