Yedinci Hayat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yedinci Hayat
What Happened to Monday?
YönetmenTommy Wirkola
Yapımcı
SenaristMax Botkin
Kerry Williamson
Oyuncular
MüzikChristian Wibe
Görüntü yönetmeniJosé David Montero
KurguMartin Stoltz
DağıtıcıSND Films (Dünya)[1]
Vendôme Pictures (Dünya)[1]
Netflix (ABD)[2]
CinsiSinema filmi
Türübilimkurgu - gerilim
RenkRenkli
Çıkış tarih(ler)i5 Ağustos 2017 (2017-08-05) (Locarno)
1 Eylül 2017 (2017-09-01) ( Türkiye)
Süre123 dakika[3]
Ülke
Dilİngilizce
Hasılat26 milyon $[5]

Yedinci Hayat (Orijinal İngilizce başlık: What Happened to Monday? "Pazartesi'ye ne oldu?") Tommy Wirkola yönetmenliğinde çekilmiş 2017 yapımı bir bilimkurgu gerilim filmidir. Prömiyerini 6 Ağustos 2017'de Locarno Uluslararası Film Festivali'nde yapan filmde Noomi Rapace yedi farklı karakteri birden canlandırmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

2043 yılında aşırı insan nüfusu artışı kontrolden çıkmıştır. Hızlı artan bu nüfusu doyurmak için kullanılan doğası değiştirilmiş ürünler, ikizler, üçüzler, dördüzler hatta yedizlerin dünyaya gelmesine neden olmuştur. Tıklım tıklım dolu olan şehirler, devleti sıkı bir tek çocuk politikası uygulama zorunda bırakmıştır. Bu politikaya göre ailelerin tek bir çocuktan fazla çocuk sahibi olması yasaklanmıştır. Felaket seviyesindeki nüfus artışını kontrol etmek üzere fazladan dünyaya gelen çocuklar paylaştırma sistemi adı verilen bir sistemle devletin öne sürdüğüne göre daha iyi bir gelecekte uyandırılmak üzere uyutulmaktadır.

Böylesi bir dünyada Karen Settman yediz dünyaya getirir ve doğum sırasında hayatını yitirir. Çocukların uyutulmasına razı olamayan dedeleri Terrence, yedizi evine getirip yetiştirmeye başlar. Yedizler dedeleri tarafından haftanın günlerine göre adlandırılmış ve dedelerinin koyduğu kurala göre yalnızca adlarına uygun günlerde dışarı çıkmalarına müsaade edilmiştir. Bu şekilde yaşayarak sıkı devlet kontrollerinden kaçarak yetişkin olmayı başaran yedizler, bir nevi hapis hayatı yaşamakta, farklı kişiliklere sahip olmalarına rağmen dışarıya her zaman aynı kıyafet ve makyaj ile Karen Settman adı altında çıkarak aynı işi yapmaktadırlar. Birlikte yaşadıkları evde ise istedikleri gibi giyinme konusunda özgürdürler. Ancak yedizler hiçbir zaman kendileri olarak gerçek hayatta varolamayacaklarını bildiklerinden mutsuzdurlar.

Pazartesi günü geldiğinde işyerinde önemli bir terfi beklenmektedir ve Pazartesi aniden kaybolur. Kardeşler endişelenseler de, ertesi gün Salı'yı dışarıya göndererek neler olup bittiğini anlamasını isterler. Esrarengiz bir biçimde sırları açığa çıkmıştır ve Salı derdest edilerek yakalanır. Bu andan itibaren kardeşlerin peşine ajanlar gönderilerek gizli bir biçimde öldürülmeleri istenir, zira tek çocuk politikasından saklanarak bu kadar uzun süre yaşayabilmeleri halkta galeyana sebep olacaktır. Kardeşler birbiri arkasına hayatlarını yitirirken, aslında Pazartesi'nin ölmediği, aşık olduğu ve normal bir hayat yaşamak istediği için kardeşlerine ihanet ederek tek çocuk politikasının mimarı olan Cayman ile anlaşma yaptığı anlaşılır. Bunun da ötesinde Cayman bütün insanlığa yalan söylemiştir, zira uyutulduğu söylenen çocukların hepsi kapsüllere konulduktan sonra yakılıp kül olmaktadır.

Filmin son sahnesinde hayatta kalmayı başaran Salı ve Perşembe, Pazartesi'nin sevgilisi ile birlikte onun karnından alınarak suni bir ortamda büyütülen ikizlere bakmaktadır. Cayman'ın idamı istenmektedir ve tek çocuk politikası ortadan kalkmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b John Hopewell, Elsa Keslassy (6 Mayıs 2015). "Cannes: SND Takes Noomi Rapace Sci-Fi Actioner 'Monday?'". Variety. 5 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2020. 
  2. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; variety isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
  3. ^ "WHAT HAPPENED TO MONDAY". British Board of Film Classification. 5 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2017. 
  4. ^ a b c d Kiang, Jessica (6 Ağustos 2017). "Locarno Film Review: 'What Happened to Monday?'". Variety. 23 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2017. 
  5. ^ "What Happened to Monday?". The Numbers. 4 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]