Yedinci Cennet (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
11.58, 7 Ağustos 2016 tarihinde YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17448743 numaralı sürüm (Arşiv bağlantısı eklendi)
Yedinci Cennet
Seventh Heaven
Film afişi.
Yönetmen Frank Borzage
Senarist Benjamin Glazer
Oyuncular Janet Gaynor
Charles Farrell
Ben Bard
Süre 110 dk.

Yedinci Cennet (İngilizce: Seventh Heaven), 1927 yapımı sessiz film. En İyi Film Akademi Ödülü'ne aday olmuş ilk sessiz filmdir.[kaynak belirtilmeli] Austin Strong'uun oyunundan Benjamin Glazer sinemaya uyarlamıştır.Frank Borzage yönetmiştir. Bu film ile birlikte filmde rol alan Janet Gaynor En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'nü, filmi yöneten Frank Borzage En İyi Yönetmen Akademi Ödülü'nü, filmi yazan Benjamin Glazer En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülü'nü almışlardır.

1927 yılında 2.5 milyon $ hasılat yaparak sessiz filmler içinde 13. en yüksek hasılata ulaşmıştır.[kaynak belirtilmeli] 1937 yılında yeniden çevrilmiştir ve o filmde Simone Simon, James Stewart, Jean Hersholt, ve Gregory Ratoff'un rol almış, Henry King yönetmiştir.

Seventh Heaven, 1995 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.[1]

Oyuncular

Kaynaklar

  1. ^ "National Film Registry" (İngilizce). en.wikipedia.org. 19 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2009.