Yedikule Anadolu Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yedikule Anadolu Lisesi
Motto "Başarının Adresi"
Kuruluş 1968
Ülke Türkiye
Şehir Fatih, İstanbul
Türü Anadolu lisesi
Müdür Mevlüt Ulu
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) Almanca, İngilizce
Resmî sitesi yedikulelisesi.k12.tr

Yedikule Anadolu Lisesi, 1968 yılında Yedikule, Fatih'te kurulan Anadolu lisesi.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yedikule Anadolu Lisesi, 1968-1969 öğretim yılında Yedikule İlkokulu'nun bir bölümünde Yedikule Ortaokulu ismiyle eğitim vermeye başlamıştır. Okulun günümüzde Yedikule Anadolu Lisesi olarak hizmet veren binası 1973 yılında tamamlanmış ve Yedikule Ortaokulu bu binaya taşınarak Yedikule Lisesi ismini almıştır.

Yedikule Anadolu Lisesi, 2002-2003 öğretim yılından beri, bölgesinde, üniversiteye öğrenci yetiştirme grafiği artan tek lise olmakla birlikte genel lise iken de oturmuş bir kurum düzenine sahipti. 2009-2010 öğretim yılında Anadolu lisesine dönüşmüştür.

Mekan[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulun günümüzde Anadolu lisesi olarak hizmet veren binası 1973 yılında tamamlanmıştır. Okul binası dört katlıdır ve bahçe, bina ile birlikte 3125 metrekare büyüklüğündedir. Okulda yirmi dokuz derslik, dört laboratuvar, kütüphane, teknoloji odası ve bir spor salonu bulunmaktadır. Okula tren, otobüs veya Sirkeci üzerinden vapur ile ulaşım sağlanabilir. Okulun Yedikule tren istasyonuna ortalama uzaklığı, yürüyerek sekiz dakikadır.

Sosyal etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul; atletizm, minyatür, satranç, güreş, ping-pong, eskrim, futbol, tiyatro, müzik ve resim alanlarında ilçe ve il çapında pek çok başarıya sahiptir.

Marul Günü[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul'un Yedikule ilçesi, ilçedeki bostanlarda yetiştirilen marulları ile ünlüdür. Marul Günü'nde ziyaretçilere Yedikule marulu ikram edilir. Marul Günü, her Haziran ayının ilk haftasında düzenlenir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]