Yedigöze, Elâzığ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yedigöze
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 423
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0424
Posta kodu 23000

Yedigöze, Elâzığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün eski adı Ermenice garmurı sonra germili ve en sonda Yedigöze ismini almiştır.Elâzığın en eski köylerinden biridir.Köyde kürt,zaza,ve müslüman olmuş ermeniler var.Köyün nüfusu 423 kişi civarında,merkeze 23 km uzaklıktadır.Geçim kaynağı hayvancılık, tarımdır.Yıkılmış olan eski bir kilise var.İlkoğretim okulu,4 çeşme ve saglık ocağı bulunuyor.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yedigöze Köyü tipik bir anadolu köyü kültüründe şekillenmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elâzığ şehrinin 23 km güneydoğusunda yer almaktadır. Kurulduğu yer düz ve düze yakın alanlardan oluşur. Güney kesimi gağlık, kuzey kesimleri ise ovalıktır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yedigöze Köyünün ADNK göre 2010 yılı nüfusu 550 kadar görünmekle birlikte; köyün Elâzığ şehrine yakın olması nedeniyle köy halkı şehirde yaşakata ve günübirlik olarak gidiş-geliş yapmaktadır. Bu nedenle mevcut nüfusun yaklaşık üç katı kadarı Elâzığ'da ikamet etmektedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yedigöze Köyünün ekonomik faaliyetleri tarıma dayanır. Hayvancılık faaliyerleri ise ekstansif olarak yapılır. Bir zamanlar pamuk tarımının yoğun olarak yapıldığı köyde şimdilerde buğday, arpa, mısır,kavun, karpuz, çilek, pancar gibi ürünler yetiştirilir. Ayrıca bahçe tarımı da yoğun bir şekilde yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Yedigöze Köyü'nün Elâzığ şehrine 17 km. mesafede yer alması ve yollarının asfalt kaplama olması nedeniyle ulaşım kolayca sağlanır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]