Yeşilyurt, Tekkeköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yeşilyurt
—  Mahalle  —
Samsun'un Türkiye dilsiz haritasındaki konumu.
Samsun'un Türkiye dilsiz haritasındaki konumu.
Ülke Türkiye Türkiye
İl Samsun
İlçe Tekkeköy
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 210 m (689 ft)
Nüfus (2013)[1]
 - Toplam 343
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu
İl plaka kodu
Posta kodu 55300
İnternet sitesi:

Yeşilyurt, Samsun ilinin Tekkeköy ilçesine bağlı bir mahalle.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, eskiden büyük bir Rum yerleşimi olup dört tarafı dağlarla çevrili bir mahalledir. Mahalledeki tarihî kilise en önemli yapıdır. Rumca ismi bilinmemekle birlikte Türkçe ismini mahallenin yeşilliğinden almıştır. 13 Kasım 1918 tarihinde Rumların mahalledeki Türk bölgelerini işgaliyle başlayan huzursuzluk Çolak Ali ve silah arkadaşlarının toprakları savunmaya başlamasıyla çatışmaya dönmüştür. Rum-Türk mücadelesi sonucu köy kesin olarak Türk hakimiyetine girmiştir. Çolak Ali köy için önemli bir simgedir. Öyle ki Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919 tarihindeki Samsun'u ziyareti sırasında kendisiyle görüşmek istemiştir. Köy geçmişte Sarıyurt mahallesine bağlı Yukarı Yağbasan adında bir mahalle iken nüfusun artması ile birlikte köy olmuştur. 2014 Türkiye yerel seçimleri sonrasında ise tekrar mahalle olmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin keşkeği ve tas kebabı meşhurdur. Mahallenin camisinde eskiden gelen gelenekle Ramazan ayı boyunca misafirler ve mahalle halkı için iftar yemeği verilmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle, Çangal Dağları ile Canik Dağlarının eteklerine kurulmuştur. Mahallenin içerisinden Tekkeköy Deresi geçer. Samsun il merkezine 31 km, Tekkeköy ilçesine ise 17 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazlar sıcak ve nemli, kışları ılık, ilkbahar ve sonbahar yağışlı geçer. En sıcak ay olan ağustos ayında sıcaklık ortalama 25C, en soğuk ay olan ocak ayında ise ortalama sıcaklık 7C derecedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2013 343
2010 420
2007 400
2000 428
1997 425
1990 447

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım alanında özellikle mısır, buğday ve fındık köylülerce en çok ekilen bitkilerdir. Eskiden mahalle ekonomisinde önemli bir yer tutan tütün ise artık yerini fındığa bırakmıştır.[2]

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. İki kilometrelik stabilize yol vardır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU ADRESE DAYALI NÜFUS KAYIT SİSTEMİ (ADNKS) VERİ TABANI". tuik.gov.tr. 2013. 30 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2014. 
  2. ^ "Yeşilyurt". Yeşilyurt, Tekkeköy: Tekkeköy İlçe Tarım Müdürlüğü. Erişim tarihi: 23 Ekim 2010. 
  3. ^ "Yeşilyurt Köyü". Yeşilyurt, Tekkeköy: yerelnet.org.tr. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2010.