Yeşilyurt, Taşova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Amasya
Amasya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Taşova
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi,
Nüfus [1]
 - Toplam 260
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu
Posta kodu 05876
İnternet sitesi: [2]

Yeşilyurt, Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski ismi Sepetlioba idi. Ancak Sepetli Köyü ile karışıklık yaşandığı için köyün kendi isteği doğrultusunda değiştirilerek Yeşilyurt olmuştur. Yörede köyün ismi OBA olarak da bilinmektedir.Örnek köy seçilmiştir. Okulu vardır, ancak taşımalı sistemden dolayı kapanmıştır. Sağlık evi vardır, personel mevcuttur.Köyün muhtarlık evi vardır. Camisi vardır. Bakımlı ve modern imkânlara sahiptir. Düğün ve nişan salonu vardır. Herşeyden önemlisi mert insanları vardır. Her Anadolu köyü gibi Yeşilyurt köyü de göç vermektedir. Köyün değişmeden evvelki adının Sepetlioba olmasının manası ise, sonradan yerleşim sağlanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Köyün geçmişi ancak 250 yıl geriye gitmektedir. İlk olarak bazı sülaleler Obayeri denilen mevkiye yerleşim sağlamıştır. Hatta bazı sülaleler Evinardı denilen mevkiye yerleşmişlerdir. Sonra yerleşim sağlayanların ev bark kurdukları yer ise köyün şu andaki yeridir.Köyün tarihine ilişkin bu gerekçe ise çok basittir. Köyün mezarlığı 80 yıl öncesinde Sepetli köyü Sakızlık arası mezarlığı imiş. Sonradan Bademler mevkiinde bir mezarlık ihdas edilmiş. Hatip Hoca'nın sözleri de köyün çok küçük 30 haneden ibaret olduğu şeklindedir. Hatip Hoca uzun yaşamış bir köylüdür.[kaynak belirtilmeli]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve kültürü; Türk gelenek, görenek ve kültürü ile bölgesel olarak farklar bulunsa da birebir örtüşmektedir. Türk köyüdür.Orta Karadeniz bölgesinde Türk adet ve gelenek, görenekleri ve kültürü hakimdir. Düğünlerinde davul zurna çalınır. Bayramlarda bayramlaşma, yemek verme gibi toplumsal adetleri vardır. Yemek olarak yöresel yemekler yapılmaktadır. Yahni, kuş başı et yemeği,türlü, keşkek,(gendirme) galle (kuru fasulye gibidir ancak içine patates doğranır ve ayrıca helle ezilir, barbunya ile de yapılır) kuru fasulye, lahana ve tevek dolmaları ve sarmaları, helle çorbası, un çorbası, bulgur pilavı ve yayla çorbasına benzeyen yöremizin özel çorbası Toyga çorbası önem arzetmektedir. Ayrıca hamur işleri yapılmaktadır. Sac yağlısı ve çökelekli, işkefe-yufka- ve hamur tatlıları ile mısır unundan adına güdül denilen özel ekmek ve buğday unundan her çeşit hamur işi ve ekmeği yapılmaktadır. Köyün kendi geleneksel fırınları mevcuttur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Karadeniz Bölgesindedir. Canik Dağlarını karşısına almaktadır. Amasya'nın kuzey doğusundadır. Amasya'ya 55 km Taşova'ya 15 km mesafededir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Orta Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak geçer. Kışları soğuk ve yağışlıdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 260
2000 353
1997 356

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. yurtdışına ve yurtiçinde göç vermiştir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]