Yeşiltepe, Amasya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yeşiltepe
—  Köy  —
Amasya
Amasya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 76
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05000
İnternet sitesi: [2]

Yeşiltepe, Amasya ilinin Merzifon ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı Kürtlercedit'tir.(Çevresindeki Esentepe ve Selimiye ile birlikte Yuvala adıyla anılmıştır. Halbuki Yuvala sadece Esentepe köyünü ifade eder ) Daha sonra coğrafi konumu dikkate alınarak Yeşiltepe ismi konmuştur. Yaşayanların soyu Kuzey Kafkasyaya dayanır. 1860'lı yıllarda Adige köyü olan Hajemikohable'den sürgüne tabi tutularak Karadeniz sahilinden buralara ulaşmış olan Abzah boyundan oluşan Çerkes köyüdür. Köydeki sülaleler: Neğoy, Laş, Koş, Yenemıko, Hatko, Tuv, Hoggon.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Yemek çeşitleri olarak genellikle çerkes örf ve adetlerine göre yemekler bol miktarda olup tabi günümüz yemekleride yapılmaktadır en sevilen yemekleri cerkes pastası ve şipsı,psı haluj cerkez peyniri ve şelame gibi geleneksel yemeklerdir

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya merkezine 56 km uzaklıktadır. Doğası yayla havası gibi olup ormanlık bi yapıya sahiptir arazisi engebeli olup genelde tarımcılıkla uğraşırlar.

Maden sahasında yapılan 6 adet sontaj çalışması ve sahanın jeolejik yapısı termik santralde kullanılabilecek 120.000.000 Ton 1200kgkalori - 2800kgkalori - 3900kgkalori arasında kömür yatakları tespit edilmiştir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 76
1997 86

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu var. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır.köy içi parke taşı vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Kanalizason şebekesi 2007 yılında yapılmıştır,ilk öğretim okulu olmasına ramen nüfus azlığından taşımalı eğitim verilmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]