Yeşilin Kızı Anne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yeşilin Kızı Anne
Montgomery Anne of Green Gables.jpg
Ingilizce birinci edisyon birinci sayfası
Yazarı Jucy Maud Montgomery
Orijinal ismi Anne of Green Gables
Ülke ABD[1][2]
Özgün dili İngilizce
Türü Roman
Yayınevi L.C. Page&Co[3]
Sonraki eser Anne of Avonlea

Yeşilin kızı Anne (Özgün dili İngilizce: Anne of Green Gables) 1908 yılında Kanadalı yazar Lucy Maud Montgomery tarafından yazıldı. Eser, her yaştaki okuyucuya dönük bir kurgu roman olarak kaleme alındı ve yirminci yüzyılın ortalarından bu yana klasik çocuk edebiyatı romanı olarak kabul edildi.

Eser yayımlandıkdan sonra 50 milyon adet sattı ve 20 dile tercüme edildi.[4]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne Shirley - Evlenmemiş kardeşleri Matta ve Marilla Cuthbert ile birlikte yaşamaya gelen canlı, oldukça yaratıcı, konuşkan, kızıl saçlı bir yetim kız.

Marilla Cuthbert-Matthew- Anne'yı evlat edinir , Anne'nın yaratıcı, sıradışı özelliklerini bastırmak için çalışan hoşgörüsüz bir kadın.

Matthew Cuthbert-Marilla Anne'yı evlat edinir, Anne'ye baştan beri sempati ile yaklaşan, utangaç ve beceriksiz bir adam.

Diana Barry-Anne'nin yakın arkadaşı ve kafa dengi arkadaşı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Devereux, Cecily Margaret (2004), Metin üzerine bir not, In Montgomery (2004), p.42, http://books.google.com.au/books?id=9kpgvRjMlNMC&pg=PA42 
  2. ^ Montgomery, Lucy Maud (2004) [1908], Devereux, Cecily Margaret, ed., Anne of Green Gables, Peterborough, Ontario: Broadview Press, ISBN 1-55111-362-7 
  3. ^ 'Anne of Green Gables' 1st edition sells at auction for US$37,000, a new record, "The Guardian", December 12th 2009
  4. ^ Reuters.com Anne of Green Gables üzerine: "'Anne of Green Gables' Penguin göre, 50 milyondan fazla kopya sattı ve 20 dile çevrildi."(19 Mart 2008)