Yeşilin Kızı Anne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yeşilin Kızı Anne
Anne of Green Gables
İngilizce birinci edisyon kapak sayfası
YazarLucy Maud Montgomery
ÜlkeABD[1][2]
Dilİngilizce
TürRoman
YayımHaziran 1908
YayımcıL.C. Page&Co[3]
Medya türüBaskı
Seri
Yeşilin Kızı Anne Anne of Avonlea

Yeşilin kızı Anne (Özgün dili İngilizce: Anne of Green Gables) 1908 yılında Kanadalı yazar Lucy Maud Montgomery tarafından yazıldı.

Eser, her yaştaki okuyucuya dönük bir kurgu roman olarak kaleme alındı ve yirminci yüzyılın ortalarından bu yana klasik çocuk edebiyatı romanı olarak kabul edildi. Yayımlandıktan sonra 50 milyon adet sattı ve 20 dile tercüme edildi.[4]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne Shirley - Matthew ve Marilla Cuthbert ile birlikte yaşamaya gelen canlı, oldukça yaratıcı, konuşkan, kızıl saçlı yetim bir kızdır. Her ikisi de öğretmen olan anne ve babasını çok küçük yaşta kaybetmiş ve bir süre amcası ve yengesinin yanında kaldıktan sonra amcasının ölümü ve yengesinin kendi çocuklarını akrabalarına dağıtıp çalışmak için şehre taşınması sonrası ortada kalmıştır. Bazı ailelerin yanına verilmişse de her defasında ayrılmak zorunda kalmış, en sonunda da yetimhaneye gelmiştir. Küçük bir hata sonucu kendini Greengables'ta bulmuştur. İlk defa bir aileye, yakın arkadaşlara ve hoşlanabileceği bir erkeğe sahip olmuştur.

Marilla Cuthbert - Matthew'in kız kardeşidir. Biraz hoşgörü yoksunu ve sert karakterli orta yaşlı bir kadındır. Hiç evlenmemiştir. Geçmişte John Bryton'la yakınlaşmışsa da aralarında yaşanan kavga sonrası bir daha konuşmamak üzere ona küsmüştür. Çiftliğe yardımcı olacak bir erkek çocuğu arzu etmiş, karşısında Anne'i görünce müsamaha göstermeksizin geri göndermek istemiş ancak daha sonra fikrini değiştirerek küçük kızı evlat edinmeye karar vermiştir. Zaman zaman Anne'nın yaratıcı, sıra dışı özelliklerini bastırmaya çalışsa da görür ki o geveze ve meraklı küçük kız kalbinde kocaman bir yer edinmiştir.

Matthew Cuthbert- Anne'e ilk gördüğü andan itibaren kanı kaynar. Kız kardeşinin aksine en başından itibaren duyarlı ve ilgilidir. Utangaç kişiliği nedeniyle özellikle kadınlarla iletişim kurmaktan ölesiye korkar.

Diana Barry - Anne'nin en yakın arkadaşıdır. Tanışmalarının ardından çok iyi iki dost olurlar. Biraz toplu, esmer ve güzel bir kızdır. Minnie May adında küçük bir kız kardeşi vardır. Okulda Anne gibi göz dolduran bir öğrenci değildir. Nitekim Qeens Akademisi için açılacak kursa ailesi onay vermediğinde aslında o da gitmeye gönüllü değildir. Bunu Anne'e itiraf etmekte zorlanır. Her zaman ortak hayallere sahipmiş gibi gözükseler de o noktada arkadaşı ile yollarının ayrılması kaçınılmazdır. Yine de birbirleri için duydukları sevgi ve düşkünlük değişmez.

Gilbert Blythe - Yakışıklı, havalı, zeki ve biraz da baş belası biridir. Çocuklar arasında popülerdir. Kızlarla uğraşmaktan ve onlarla alay etmekten zevk alır. Kızıl saçları nedeniyle Anne'e havuç diyerek dalga geçtiği gün, kız mutlak öfkeye kapılır ve yazı tahtasını doğruca kafasına geçirir. Sınıfı karmaşaya sevk eden bu olay sonrası öğretmen Anne'i azarlamaya yeltenince hatalı davrananın kendisi oluğunu dile getirir. Ancak Anne'in tahtaya çıkıp ders sonuna kadar ayakta bekleme cezasına çarptırılmasına engel olamaz. Ders sonu yaptığı hata yüzünden Anne'den özür diler -ki bunu dalga geçtiği başka hiç kimseye yapmamıştır- ancak Anne özrünü kabul etmez. Pek çok kez -açıkça olmasa da- barışmaya çabalar ama her defasında girişimleri sonuçsuz kalır. Anne'i bindiği sandal battığında tahta köprüde bir direğe sarılmış halde görüp yardım eder ve özrünü yineler. Ancak kız biraz da ahmakça davranarak çabasını boşa çıkarır ve kendisini tersler. Bu yüzden bir daha ne özür dileyeceğini ne de onunla konuşmaya yelteneceğini bağırarak çekip gider. Yıllar boyunca karşılıklı sessiz bir rekabet içinde olurlar. Gilbert belli etmese de onu izlemeyi sürdürür. İlerleyen yaşlarda Anne'e olan duyguları derinleşir ve Anne de ona karşı duygularını açıklar.

Jane Andrews- Anne'in arkadaş grubunun bir diğer üyesidir. Zekidir. Anne gibi Queens Kolejine girmeyi başarır.

Ruby Gillis - Anne'in Avonlea'daki bir diğer okul arkadaşıdır. Altın sarı saçlarıyla güzel bir kız olan Ruby tamda Anne'in sahip olmak istediği ideal güzelliktedir. 16 ya da 17 yaşında tüberkülozdan ölür.

Josie Pye - Patavatsız ve duyarsız bir kızdır. Arkadaşları arasında bile pek sevilmez. Aslında genel anlamda tüm Pye ailesi, kasabanın hoşlanmadığı bireylerden oluşmaktadır. Anne'i her şeyiyle kıskanır. Sıklıkla yetim oluşunu vurgular ve sevimsiz sözler sarf eder.

Bayan Muriel Stacy - Avonlea'ya öğretmen olarak gelen genç kadın, öğrencileri için her türlü fedakarlığa hazırdır. Özellikle Queen akademisi için aday durumdaki zeki öğrencilerine ekstra ders vererek zaman harcar ve onlar için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır. Kolejin kabul sınavlarına kadar onlardan ayrılmaz. Sonunda her birinin başarılı olduğunu öğrendiğinde de duyduğu gurur ve mutluluğu yazdığı bir mektupla dile getirir. Anne'in kendisine örnek aldığı yegane kişidir.

Bayan Josephine Barry - Diana'nın varlıklı teyzesidir. Gördüğü andan itibaren Anne'den hoşlanır ve sıklıkla Cutbert kardeşleri böyle bir kıza sahip oldukları için imrendiğini dile getirir. Yeğenlerine hediye gönderirken Anne'i de unutmaz. Nazik bir hanımefendidir. Kızları evinde ağırlar ve onlara seçkin, sosyal ortamlarda bulunabilme hazzını yaşatır.

Mr. Phillips - Anne'in Greengables'a geldiği sıralar Avonlea Okulunun öğretmenidir. Genel olarak ne yaratıcı ne de özgün bir eğitimcidir. Disipline büyük önem verir. Kaba olmaya eğilimlidir. Anne'e karşı da çok nazik bir yaklaşım sergilemez. Gilbert'la yaşanan olay sonrası Anne'e çok da adil sayılmayan "yanında oturma cezası"nı verince okulu bırakmasına neden olur. Ama olaya neden olan kararının sonuçlarını değiştirmek için herhangi bir girişimde bulunmaz.

Rahip ve karısı Mrs. Allan - Kasaba için hayli renkli sayılan karı-kocanın gelişi Anne için daha fazla mutluluktur. Özellikle bayan Allan'da fazlasıyla hoşlanır. İlerleyen zamanlarda çiftin kaybettikleri bebekleri sonrası çocukları olmaz.

Mr. & Mrs. Barry - Diana'nın ebeveynleridirler. Özellikle bayan Barry çocuklarının yetiştirilmesinde hayli kuralcıdır. Anne'in kazara Diana'yı sarhoş etmesi sonrası uzun süre kızının onunla arkadaşlık etmesini yasaklar. Ne zaman ki Minnie May hastalanır ve Anne küçüğün hayatını kurtarır Bayan Barry duyduğu şükran ve pişmanlık hisleriyle birlikte kararından vazgeçer.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Devereux, Cecily Margaret (2004), Metin üzerine bir not, In Montgomery (2004), p.42, 4 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 18 Şubat 2013 
  2. ^ Montgomery, Lucy Maud (2004) [1908], Devereux, Cecily Margaret (Ed.), Anne of Green Gables, Peterborough, Ontario: Broadview Press, ISBN 1-55111-362-7 
  3. ^ 'Anne of Green Gables' 1st edition sells at auction for US$37,000, a new record 7 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., "The Guardian", December 12th 2009
  4. ^ Reuters.com 13 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Anne of Green Gables üzerine: "'Anne of Green Gables' Penguin göre, 50 milyondan fazla kopya sattı ve 20 dile çevrildi."(19 Mart 2008)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]