Yeşilin Kızı Anne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yeşilin Kızı Anne
Montgomery Anne of Green Gables.jpg
Ingilizce birinci edisyon birinci sayfası
Yazarı Jucy Maud Montgomery
Orijinal ismi Anne of Green Gables
Ülke ABD[1][2]
Özgün dili İngilizce
Türü Roman
Yayınevi L.C. Page&Co[3]
Sonraki eser Anne of Avonlea

Yeşilin kızı Anne (Özgün dili İngilizce: Anne of Green Gables) 1908 yılında Kanadalı yazar Lucy Maud Montgomery tarafından yazıldı. Eser, her yaştaki okuyucuya dönük bir kurgu roman olarak kaleme alındı ve yirminci yüzyılın ortalarından bu yana klasik çocuk edebiyatı romanı olarak kabul edildi.

Eser yayımlandıkdan sonra 50 milyon adet sattı ve 20 dile tercüme edildi.[4]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne Shirley - Martha ve Marilla Cuthbert ile birlikte yaşamaya gelen canlı, oldukça yaratıcı, konuşkan, kızıl saçlı yetim bir kızdır. Her ikisi de öğretmen olan anne ve babasını çok lüçük yaşta kaybetmiş ve bir süre amcası ve yengesinin yanında kaldıktan sonra amcasının ölümü ve yengesinin kendi çocuklarını akrabalarına dağıtıp çalışmak için şehre taşınması sonrası ortada kalmıştır. Bazı ailelerin yanına verilmişse de her defasında ayrılmak zorunda kalmış en sonunda yetimhaneye gelmiştir.

Marilla Cuthbert Matthew'in kızkardeşidir. Biraz hoşgörü yoksun ve sert karakterli orta yaşlı bir kadındır. Hiç Evlenmemiştir. Geçmişte John Bryton'la yakınlaşmışsa da aralarında yaşanan kavga sonrası bir daha konuşmamak üzere O'na küsmüştür. Çiftliğe yardımcı olacak bir erkek çocuğu arzu etmiş karşısında Anne görünce müsamaha göstermeksizin geri göndermek istemiş ancak daha sonra fikrini değiştirerek küçük kızı evlat edinmeye karar vermiştir. Zaman zaman Anne'nın yaratıcı, sıradışı özelliklerini bastırmaya çalışsa da görür ki o geveze ve meraklı küçük kız kalbinde kocaman bir yer edinmiştir.

Matthew Cuthbert-Marilla Anne'e ilk gördüğü andan itibaren kanı kaynar. Kızkardeşinin aksine en başından itibaren duyarlı ve ilgilidir. Utangaç kişiliği nedeniyle özellikle kadınlarla iletişim kourmaktan ölesiye korkar.

Diana Barry- Anne'nin en yakın arkadaşıdır. Tanışmalarının ardından çok iyi iki dost olurlar. Biraz toplu, esmer ve güzel bir kızdır. Minni May adında küçük bir kızkardeşi vardır.

Gilbert Blythe - Yakışıklı, havalı, zeki ve biraz da baş belası biridir. Çocuklar arasında popülerdir. Kızlarla uğraşmaktan ve onlarla alay etmekten zevk alır. Kızıl saçları nedeniyle Anne'e havuç diyerek dalga geçtiği gün, kız mutlak öfkeye kapılır ve yazı tahtasını doğruca kafasına geçirir. Sınıfı karmaşaya sevk eden bu olay sonrası öğretmen Anne'i azarlamaya yeltenince hatalı davrananın kendisi oluğunu dile getirir. Ancak Anne'in tahtaya çıkıp ders onuna kadar ayakta bekleme cezasına çarptırılmasına engel olamaz. Ders sonu yaptığı yüzünden Anne'den özür diler -ki bunu dalga geçtiği başka hiç kimseye yapmamıştır- ancak Anne özrünü kabul etmez. Pekçok kez -açıkça olmasa da- barışmaya çabalar ama her defasında girişimleri sonuçsuz kalır. Anne'i bindiği sandal battığında tahta köprüde bir direğe sarılmış halde görüp yardım eder ve özrünü yineler. Ancak kız biraz da ahmakça davranarak çabasını boşa çıkarır ve kendisini tersler. Bu yüzden bir daha ne özür dileyeceğini ne de onunla konuşmaya yeltenmeyeceğini bağırarak çekip gider. Yıllar boyunca karşılıklı sessiz bir rekabet içinde olurlar. Gilbert belli etmese de O'nu izemeyi sürdürür.

Jane Andrews- Anne'inarkadaş grubunun bir diğer üyesidir. Zekidir. Anne gibi Queens Kolejine girmeyi başarır.

Ruby Gillis - Patavatsız Anne'in bir diğer okul arkadaşıdır. Altın sarı saçlarıyla güzelbir kız olan Ruby tamda Anne'in sahipolmak istediği ideal güzelliktedir. 16-17 yaşında tüberkülozdan ölür.

Ruby Gillis - Anne'in Avonlea'daki bir diğer okul arkadaşıdır. Altın sarı saçları ile tam Anne'in olmak istediği ideal güzelliktedir. 16-17 yaşlarında tüberkülozdan ölür

Josie Pye - Patavatsız ve duyasız bir kızdır. Arkadaşları arasında bile pek sevilmez. Aslında genel anlamda tüm Pye ailesi kasabanın hoşlanmadığı bireylerden oluşmaktadır. Anne'i herşeyiyle kıskanır. Sıklıkla yetim oluşunu vurgular ve sevimsiz sözler sarfeder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Devereux, Cecily Margaret (2004), Metin üzerine bir not, In Montgomery (2004), p.42, http://books.google.com.au/books?id=9kpgvRjMlNMC&pg=PA42 
  2. ^ Montgomery, Lucy Maud (2004) [1908], Devereux, Cecily Margaret, ed., Anne of Green Gables, Peterborough, Ontario: Broadview Press, ISBN 1-55111-362-7 
  3. ^ 'Anne of Green Gables' 1st edition sells at auction for US$37,000, a new record, "The Guardian", December 12th 2009
  4. ^ Reuters.com Anne of Green Gables üzerine: "'Anne of Green Gables' Penguin göre, 50 milyondan fazla kopya sattı ve 20 dile çevrildi."(19 Mart 2008)