Yeşil temizlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Yeşil temizlik veya yeşil hijyen doğayı ve insanı korumak amacıyla tasarlanmış, çevre dostu içeriği olan ürünlere veya bu ürünlerle gerçekleştirilen temizliğe denir. [1]

Yeşil temizlik ifadesi ürünler için kullanılabildiği gibi yöntemleri ifade etmek için de kullanılabilir. Örneğin fosfat, klorin, yapay koku, yapay renklendirici içermeyen ürünler yeşil temizlik ürünleri; bu malzemelerin kullanılmasıyla yapılan temizliğe ise yeşil temizlik yöntemi adı verilmektedir.

Yeşil temizlemede kullanılan ürünler; limon, sirke, soda gibi bitkisel ve doğal maddeler olabildiği gibi, insana ve çevreye zarar vermeyen endüstriyel ürünler de olabilir.[2]

Yeşil temizleme yöntemleri ve yeşil ürünlerinde, solunum ve deri hastalıklarına yol açan, uçucu organik bileşiklerden oluşan zehirli kimyasallar veya kimyasal tepkime özelliği taşıyan maddeler kullanılmaz.

Yeşil sıfatının kaynağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Asıl olarak Avrupa ve ABD kültüründe ve buradan yayılarak pek çok dünya ülkesinde yeşil rengi, ağaçları dolayısıyla doğal yaşamı çağrıştırmaktadır. Yeşil rengine yüklenen bu anlam farklı kültürlerde değişiklik arz etmektedir. [3] Greenpeace (yeşil barış) adlı doğayı koruma amaçlı kurulan sivil toplum örgütü de aynı çağrışımdan hareketle bu ismi almıştır. Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde bulunan, yaşadığımız dünyayı koruma gayesiyle kurulan pek çok Yeşiller Partisi de aynı çağrışımı kullanmaktadır.

Yeşil ifadesi ayrıca doğa ile uyumlu ürünler için de kullanılır. Örneğin bir poşet doğada kendiliğinden çözünüyorsa bu “yeşil ürün” veya “doğa dostu ürün” olarak adlandırılır. Ayrıca yeşil temizlik ilkesine bağlı kalarak hizmet veren ve uçucu organik bileşikler barındırmayan kimyasallarla hizmet veren kurumlar da bulunmaktadır.

Yeşil temizlik yöntemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Camları %100 saf su ile temizlemek. Esasen içtiğimiz su saf bir su yani h2o değildir, saf su insan sağlığına zararlıdır. Suya asıl tadını veren içindeki diğer maddelerdir. Saf su ile hijyen yaparak hem kimyasal kullanılmamış olacak hem de içerisinde başka maddeler olmadığından dolayı kalıntı olmadan hijyen yapılacaktır. [4]
 • Buharlı temizlik zararlı kimyasalları kullanmadan hijyen yapmanın en etkili yollarından biridir. Buharlı temizlikte kuru buhar tercih edilmediği takdirde temizliği yapılan ahşap malzemeler zarar görebilir. [5]
  • Mikrofiber bezler; özel dokunmuş iplik yapıları sayesinde, sadece su kullanılarak, herhangi bir kimyasala gerek kalmadan temizlik yapma olanağı sunmaktadır. Gözeneklerinde çok daha fazla kiri barındırma özelliğiyle yeşil temizleme ürünlerinden birisidir.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Yeşil Temizlik Tanımı
  2. ^ What is Green Cleaning?
  3. ^ Yeşil kelimesi çağrışımları
  4. ^ Saf Su ile temizlik
  5. ^ Yeşil Temizlik Yöntemleri
   • Mikrofiber bezler; özel dokunmuş iplik yapıları sayesinde, sadece su kullanılarak, herhangi bir kimyasala gerek kalmadan temizlik yapma olanağı sunmaktadır. Gözeneklerinde çok daha fazla kiri barındırma özelliğiyle yeşil temizleme ürünlerinden birisidir.

   Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

   <references></references>