Yeşil Avrupa Başkenti

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yeşil Avrupa Başkenti, 2010 yılından beri düzenli olarak her yıl çevreye duyarlılıklarınca değerlendirilen Avrupa şehirleri arasında birinci gelen belediyeye verilen onursal başkent unvanı. İlk adaylık süreci resmi olarak 22 Mayıs 2008 tarihinde başlamış ve ilk ödül 2010 yılında verilmiştir.

Amaç[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeşil Avrupa Başkenti statüsünün verilme amacı, çevre ve ekonomiyi iyileştirerek artan kent nüfuslarının yaşam kalitelerini yükseltmek için yerel belediyelerin çabalarını tanımak ve ödüllendirmektir. Ödül, dostça bir rekabet ortamı içerisinde belirlenen en iyi belediye hizmetlerinin diğer Avrupa şehirlerine örnek olmasını sağlamayı teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Aşağıdaki gibi somut faaliyetler sonucu yaşam ortamı iyileştirilmiş şehirlere bu ödül verilir:

  • Yetkililerin, vatandaşlar ve ihale sahibi özel kurumlar ile iş ve kentsel yaşam koşullarını geliştirmek üzere işbirliği içerisinde olması
  • Çözümlerin sürdürülebilir bir değişkenlik içerisinde uygulanması
  • Parkların genişletilmesi ve yeni park alanlarının oluşturulması
  • Atık yönetimine modern bir yaklaşım izlenmesi
  • Gürültü kirliliğine yenilikçi çözümler
  • Sonuçları uzun vadede korumak adına kentsel yönetimde tümleşik bir yol izlenmesi

Temel nitelikler[değiştir | kaynağı değiştir]

İki yüz bin kişiden fazla nüfusa sahip tüm Avrupa şehirleri Yeşil Avrupa Başkenti olmak üzere başvuru yapabilirler. Ödül, tüm Avrupa Birliği üyesi, aday ülkeler (Türkiye, Sırbistan, Karadağ, Makedonya ve İzlanda) ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinde (İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn) bulunan şehirlerin başvurularına açıktır. Nüfusu iki yüz binden az olan ülkelerin en büyük şehirleri Yeşil Avrupa Başkenti adaylığına başvurabilir.

Adaylıklar on iki kategoride (küresel iklim değişikliği, ulaşım, yeşil kentsel alanlar, gürültü, atık üretimi ve yönetimi, doğa ve biyolojik çeşitlilik, hava, su tüketimi, atık su arıtma, ekolojik yenilikler ve sürdürülebilir istihdam, yerel katkı, çevre, yerel otoritenin yönetimi ve verimli enerji kullanımı) değerlendirilir ve statünün verileceği şehir, bu alanlarda uzman uluslararası bir jüri tarafından belirlenir.[1]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeşil Avrupa Başkenti fikri, 2006 yılının Mayıs ayında Tallinn, Estonya'da gerçekleştirilen bir toplantı sırasında ortaya çıktı.[2] Ödül, on beş Avrupa şehri (Tallinn, Helsinki, Riga, Vilnius, Berlin, Varşova, Madrid, Ljubljana, Prag, Viyana, Kiel, Kotka, Dartford, Tartu ve Glasgow) ile Estonya Şehirleri Birliği'nin girişimlerinin sonucudur. Bunun üzerine Avrupa Komisyonu, çevre dostu kentsel yaşamın en iyi şekilde gözlendiği şehre bu statünün verileceğini bildiren Tallinn Muhtırası'nı yayınladı.[3]

Galipler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ülke Şehir
2010 İsveç İsveç Stockholm vapen.svg Stockholm
2011 Almanya Almanya DEU Hamburg COA.svg Hamburg
2012 İspanya İspanya Escudo de Vitoria.svg Vitoria-Gasteiz
2013 Fransa Fransa Blason Nantes.svg Nantes
2014 Danimarka Danimarka Greater coat of arms of Copenhagen.svg Kopenhag
2015 Birleşik Krallık Birleşik Krallık Arms of Bristol City Council.svg Bristol
2016 Slovenya Slovenya Blason ville si Ljubljana (Slovénie).svg Ljubljana
2017 Almanya Almanya DEU Essen COA.svg Essen
2018 Hollanda Hollanda Coat of arms of Nijmegen.svg Nijmegen
2019 Norveç Norveç Oslo komm.svg Oslo
2020 Portekiz Portekiz Crest of Lisboa.png Lizbon
2021 Finlandiya Finlandiya Lahti.vaakuna.svg Lahti
2022 Fransa Fransa Coats of Arms of Grenoble.svg Grenoble

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Expert Panel | European Green Capital". Ec.europa.eu. 24 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2012. 
  2. ^ European Green Capital – About the Award
  3. ^ "The Tallinn Memorandum" (PDF). 27 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 28 Ocak 2014.