İçeriğe atla

Yayın Yüksek Kurulu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yayın Yüksek Kurulu
Kuruluş21 Temmuz 1997
TürDevlet Kurulu
AmaçYayın düzenleme
Konum
Kurul başkanıFeyzi Hansel
Resmî sitehttp://www.kktcyyk.org

Yayın Yüksek Kurulu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren tüm radyo ve televizyonların yayınlarını düzenlemekle yükümlü üst kuruldur. Kurul yayınların ilgili yasal mevzuata ve kurul tarafından belirlenen yayın ilkelerine uygunluğunu denetlemektedir.

Kısa adı YYK olan Yayın Yüksek Kurulu, ülkemizdeki radyo ve televizyonların faaliyetlerini düzenlemek ve denetlemekle yükümlü bir kamu kurumu olarak 21 Temmuz 1997 yılında kurulmuştur. “39/97 Sayılı Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Yasası” kapsamında yasanın verdiği yetkiyle Tüzüklerini hazırlayarak kurul 1998 yılında faaliyete geçer.

KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde grubu bulunan siyasi partilerin adayları ve Cumhurbaşkanı tarafından atanan bir üye olmak üzere toplam dokuz üyeden oluşan kurul, ülkemizdeki karasal, sayısal, uydu, kablo ve IPTV ortamından yayın yapacak kuruluşlara lisans ve yayın izni vermek ve bu kuruluşların yayınlarını denetlemekle yükümlüdür.

1998-1999 yılları arasındaki birinci dönemi ile faaliyetlerine başlayan Kurul, bugüne kadar toplam altı dönemi tamamlamış ve yedinci dönemi sürdürmektedir. İlk Kurul’da, Başkan Oğuz R. Korhan, Başkan Yardımcısı Yücel Köseoğlu, Üyeler Rüstem Tatar, Olgun Üstün, Yrd.Doç.Dr. İbrahim Özejder, Hasan Sarıca, Hüseyin Yaratan, Emin Çizenel ve Ergün Demirciler görev almıştır. Bugüne kadarki başkanlarımız ise Oğuz Ramadan Korhan’In ardından sırası ile Yücel Köseoğlu, Osman Özalp, İlkay Diren olup şu an bu görevi Olgun Üstün sürdürmektedir.

Kurul, yasanın yürürlüğe girmesinden önce yayın hayatına başlayan kuruluşlara yayın izinlerini vermesini ve yasa kapsamındaki tüzüklerin hazırlanmasını ilk görev olarak üstlenmiştir. Kurul tarafından yayın izni verilen kuruluşlara, ilki 19 Nisan 2006 yılında ikincisi ise 1 Temmuz 2011 yılında düzenlenen törenle 5 yıllık lisansları verilmiştir.

Kurulda, radyo ve televizyon yayınları, kesintisiz kayıt altına alınan sistemle kaydedilmekte ve arşivlenmesi sağlanmaktadır. Radyo ve televizyonlar, yayın takip memurları tarafından yapılan doğrudan denetim, Alo 178 İstek ve Şikayet Hattı, e-posta kanallarından gelen şikayetlerin değerlendirilmesi yoluyla yasa ve tüzüklerin kendine verdiği yetkiyle denetlenmektedir.

Yayın Yüksek Kurulu’nun faaliyetleri arasında, radyo ve televizyonlarla ilgili kamuoyu araştırmaları yapmak, medya sektörü çalışanlarına ve iletişim bölümünde öğrenim gören öğrencilere yönelik bu alanda eğitim seminerleri düzenlemek ve stajyer eğitimi vermek de yer almaktadır. Ülkemizdeki televizyon ve radyolarla ilgili iki kez kamuoyu araştırması yaptırtan kurul, bugüne kadar medyaya yönelik, içeriğinde 20’ye yakın konu bulunan üç ayrı eğitim semineri düzenlemiştir.

Yayın Yüksek Kurulu, Türkiye Cumhuriyeti Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile ilişkilerini geliştirerek; iki Kurul arasında 21 Mart 2003 yılında işbirliği protokolü imzalamıştır. Gelişen teknoloji ve ihtiyaçlar doğrultusunda işbirliğini daha da geliştirmek amacıyla 25 Şubat 2012’de yeni bir protokole imza atılmıştır. RTÜK ile birlikte ilk kez 2000 yılında EPRA (Avrupa Düzenleyici Kurullar Platformu) toplantılarına katılan kurul, her yıl iki kez düzenlenen bu toplantılara RTÜK ile birlikte katılmaktadır. Kurul ayrıca İslam İşbirliği Ülkeleri bünyesinden kurulan EPRA benzeri IBRAF formunun kurucuları arasında yer almakta ve gözlemci üye durumundadır.

Yayın Yüksek Kurulu geçen zamanda uydu yayıncılığının başlamasını sağlamak yanında DVB-T yayınlarının başlatılması ve IP TV için gerekli hukuki alt yapının hazırlanması sağlamıştır. Çocukların ve gençlerin, yayınlardan olumsuz etkilenmemeleri ve kamu sağlığını ön planda tutan kurulumuz, gerek medyanın genel alt yapısının gelişimine gerekse içerik gelişimine büyük önem ve destek vermektedir. Ayrıca kurul, yasanın AB normlarına uyarlanması, akıllı işaretler, medya okur yazarlığı ve kamu spotları konularında yoğun çalışmalarını sürdürmektedir.

Yönetim Kurulu

[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurul, sekiz üyesi KKTC Cumhuriyet Meclisinde grubu bulunan siyasal partilerin göstereceği adaylar ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından atanacak bir üyeden olmak üzere toplam dokuz üyeden oluşur. Cumhuriyet Meclisinde grubu bulunan her siyasal partinin göstereceği aday sayısı, Cumhuriyet Meclisindeki temsil oranları esas alınarak belirlenir ve bu konuda Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğü kuralları uygulanır.

Şu anda Feyzi Hansel'in başkanlık ettiği yönetim kurulu üyeleri aşağıdaki gibidir:

                Feyzi Hansel (Başkan)
               Mert Özdağ (Başkan Yardımcısı)
                Ali Fahrioğlu (Üye)
                Yasemin Tanpınar(Üye)
                Şahap Tokatlı (Üye)
                Adnan Işıman (Üye)
                Kemal Batman (Üye)
                Direnç Civa (Üye)
              Emir Ersoy (Üye)