Yayımcılık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.48, 14 Ekim 2016 tarihinde Zafer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17703064 numaralı sürüm (Gerekçe: + kaynak gerektiren bilgi eklentisi + yapıcı olmayan değişiklik)
Basılı olmayan eserler için yayın maddesine bakınız.

Yayımcılık ya da yayıncılık, basılı medya yoluyla bilgi ve edebiyat yayma işi. Yayımlanan bilgi umuma açık olmalıdır. Bazen yazarlar yayımcılığı da üslenir.

Yayımcılık basma matbaa hizmetleri, satın alma, copy editing içeriğin yayına uygun formatta düzenlenmesi editörlük , grafik tasarımı hazırlanması ve üretimi – basım (ve elektronik eşdeğerleri), pazarlamayla gazete, mecmua, kitap, edebî eser ve müzik eserleri, yazılım gibi enformasyonla ilgili elektronik basın ürünlerinin dağıtımını ve eserin telif hakkıları için ISDN ve ülke çapında yasal bandrol alması gerekli yasal prosedür işlemlerinin yapılması ve tamamlanması süreçlerinden sorumludur.

Yayımcılık, aynı zamanda yasal bir kavram olarak şu amaçlarla da kullanılır:

  1. Nikâh veya iflas gibi önemli bir duyuruları yaymak için;
  2. Hakaret veya iftira olduğunu iddia edebilmek için temel şarttır. Yani yapılmış olan hakaret veya iftiranın yayımlanmış olması gerekir.
  3. Telif açısından yayımlanmış olan bir çalışmayla yayımlanmamış bir çalışma farklıdır.

Yayımlama süreci

Kitap ve magazin yayımcılarının önemli işlerinden biri basılmış yazıları çoğaltmak ve satıştır. Gazetecilerinse aksine bu işler için kendi elemanları vardır; baziları yanıbaşında serbest gazeteci de çalıştırır.

Türleri

Kaynakça