Yavuz Tatış

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Nuri Yavuz Tatış Türkiye'nin en zengin tarihi eser özel koleksiyonlarından birini oluşturmuş İzmirli iş adamı.

İzmir Özel Türk Koleji'nin kurucusu Bahattin Tatış'ın büyük oğlu olarak 31 Ocak 1947 tarihinde İzmir'de doğdu. İlk öğrenimini Alsancak Gazi İlkokulu ve İzmir Sadıkbey Hakimiyet-i Milliye İlkokulunda okuduktan sonra, orta ve lise öğrenimini İzmir Özel Türk Koleji’nde gördü. 1964 yılında Türk Koleji'nden mezun olduktan sonra yüksek öğrenimini ABD'de West Virginia State University'de İş İdaresi Bölümü ve Türkiye'de İktisadi ve Ticari Bilimler Özel Yüksek Okulu’nda tamamladı. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimi almaktadır. Ayrıca Turizm Bakanlığı’nın Türkiye’de ilk kez açtığı tercüman ve rehberlik kursunu başarı ile bitirerek Türkiye'nin ilk kayıtlı rehberlerinden biri olmuştur. Bakanlığın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen prens kraliçe düzeyinde önemli konuklara bu dönemde mihmandarlık yaptı.

Meslekî yaşamını 1959 yılında kurulan Ta-Gül İthalat İhracat Anonim Şirketi’nin sahibi ve yöneticisi olarak sürdürdü. Ayrıca birçok sanayi ve ticaret kuruluşunun genel müdürlüğünü yaptı. Türkiye'nin ilk sanayi ürünü ihracatlarını gerçekleştirenler arasındadır.

Arkeolojiye olan özel ilgisi nedeniyle 1993 yılında tarihi eser koleksiyonculuğuna başlamış ve aradan geçen yıllarda Türkiye'nin en zengin tarihi eser özel koleksiyonlarından birini oluşturmuş ve bugün İzmir'in Alsancak semtinde özel bir arkeoloji müzesi kuruluşu için emek harcamaktadır. Koleksiyonunun bazı parçalarını 2004 yılı içinde "Anadolu Medeniyetlerinden Kültür Yansımaları" başlıklı, kalitesi emsal teşkil edecek bir yayınla kitaplaştırmıştır. Halen bu kitabın daha da yüksek evsafta ve İngilizce olarak hazırlanan versiyonu üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. 2006 yılı içinde, başta iş hayatı olmak üzere, hayat tecrübesini yansıtan ikinci kitabı "Deneyimler"i yayınlamıştır.Çevre ve tabiatı korumak amacıyla İzmir Urla'da büyük bir çiftlik kurmuş ve yeni hayvan ve bitki nesilleri yetiştirerek Türk çiftçisine yardım amaçlı uğraşlar da vermektedir. İzmir Kent Arşivi Müzesi'ne katkıda bulunduğu için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden her yıl teşekkür plaketi ile ödüllendirilmektedir. İzmir Ticaret odası,Tureb( Turist rehberleri birliği)'nden ve yat yelkenciliği dalında birçok ödülü ve madalyası bulunmaktadır. Tarihi eser resmi kazılarına ve Ege üniversitesi, 9 Eylül üniversitesi ve Yaşar üniversitesi tarihi eser kolleksiyonlarına ve kütüphanelerine kitap bağışlarında bulunmakta, ayrıca bu üniversitelerin arkeoloji sempozyum ve konferanslarına sponsor ve dinleyici olarak katılmaktadır. Bu kuruluşlardan aldığı teşekkür plaketleri mevcuttur.

Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni yöneten Aksav ( Antalya Kültür Sanat Vakfı)'nın kurucular kurulu üyesidir. Orman Bölge Müdürlüğü'nden,Tema vakfı'ndan,Çevre Koruma hiz.dergisi'nden ağaç dikimlerine bağışta bulunduğu ve teşvik ettiği için kendisine teşekkür belgeleri verilmiştir.Köy öğretmenlerinede konferans verdiği için Köy Öğretmenleri Haberleşme ve Yardımlaşma Derneği 'nden teşekkür plaketi mevcuttur.

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Yavuz Tatış (2003) (Türkçe). Anadolu medeniyetlerinden kültür yansımaları ISBN F9789752883642. 
  • Deneyimler, 2006

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]