Yavuz Baydar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yavuz Baydar
Status Pressefrihet- Tyrkia - NMD 2014 (13949485467) (cropped).jpg
Doğum 1956 (65-66 yaşında)
Fatih, İstanbul, Türkiye
Eğitim Stockholm Üniversitesi
Meslek Gazeteci

Yavuz Baydar (d. 1956, Fatih, İstanbul) Türk gazeteci, medya eleştirmeni, müzik ve sinema yazarıdır.

Baydar, The Arab Weekly ve Huffington Post için Türkiye siyaseti, Orta Doğu ve uluslararası ilişkiler konularında blog yazıları kaleme alıyor; online haber sitesi Artı Gerçek için aralıklı olarak yorum yazıları yazıyor.[1]

Ailesi Batı Trakya kökenlidir. Baba tarafından dedesi, İskeçeli Baytar Mehmet Efendi, 1920'lerde Türk azınlığı lideri olarak mücadele vermiş, 1930-35 arasında Yunan Parlamentosu'nda milletvekili olarak görev almıştır.

Amcası Mustafa Baydar, Cumhuriyet tarihinin ve edebiyatın önde gelen figürleri ile ilgili kitapları ve araştırmaları ile tanınan, Cumhuriyet Gazetesi'nde uzun yıllar düzeltme şefi olarak çalışmış bir gazetecidir.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk, orta ve lise öğrenimini Eskişehir'de tamamlayan Yavuz Baydar, 1976 yılında, Endüstri Mühendisliği okuduğu ODTÜ'den o sıralarda yaşanan öğrenci olayları ve siyasi baskı ortamı nedeniyle ayrılarak İsveç'e gitti. Yüksek öğrenimini Stockholm'de tamamladı. Stockholm Üniversitesi Bilgi İşlem Fakültesi Sibernetik ve Enformatik mezunudur.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazeteciliğe 1980 yılında, İsveç Radyo ve Televizyon Kurumu'nda (SR) radyo muhabirliği yaparak başladı. Haber sunucusu ve editör/yapımcı olarak devam etti. Televizyon haberciliğine ilk adımını, 1982 yılında İsveç TV'sinde haftalık Türkçe çocuk programı Spraka'nın yapımcı ve sunucusu olarak attı. Ayrıca, bu tarihten itibaren 10 yıla yakın bir süre, İsveç Televizyonu Kanal1'de, haftalık Türkçe haberleri hazırladı ve sundu.

Mesleki kulvarının gazetecilik olduğuna kanaat getirince, İskandinavya'nın en prestijli eğitim kurumlarından biri sayılan Stockholm Gazetecilik Yüksek Okulu'na (JH) girdi; buradan 1984'te mezun oldu.

Mezuniyetinin hemen ardından, Cumhuriyet Gazetesi İsveç ve Finlandiya muhabirliğini de üstlendi. Burada siyasi gelişmelerin yanı sıra, önde gelen film yönetmenleri, yazarlar ve müzisyenlerle mülakatlar yaptı, portreler hazırladı. Haftada birkaç kez Cumhuriyet Kültür sayfasına yazdığı müzik yazılarında jazz ve rock ile alt dallarının, modern akımların Türkiye'de tanınmasına yardımcı oldu.

1992 yılında İsveç'ten ayrılan Yavuz Baydar 1992 - 1993 yıllarında Show TV'nin Paris merkezli haber yayın biriminde Haber Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Ardından kısa süreliğine Londra'ya yerleşti; BBC World Service Türkçe Bölümünde yapımcı ve sunucu olarak görev aldı.

BM'de sekiz aylık bir New York deneyimi ardından 1994 yılında Türkiye'ye döndü. Yeni Yüzyıl gazetesinin kurucu kadrosunda Dış Haberler Müdürü ve yorumcu olarak çalıştı.

1996-98 arasında Milliyet gazetesinde editörlük yaptı. Radyo yöneticiliği (Show Radyo Genel Yayın Yönetmenliği) geçen kısa bir ara ardından tekrar Milliyet'e döndü. 1999 yılında ülkede basın özdenetimi alanında ilk Okur Temsilcisi (Ombudsman) olarak, Milliyet gazetesinde eleştirel köşeler yazmaya başladı. 2004 yılında gazetede bir köşe yazarının manşet olan haberine gelen şikayetleri inceleyip, söz konusu haberin yalan olduğunu ortaya çıkaran Baydar, gazete yönetimi tarafından işten ayrılmak zorunda bırakıldı.[kaynak belirtilmeli]

Baydar Milliyet'in ardından, Kasım 2004 - 23 Temmuz 2013 tarihleri arasında yaklaşık 10 yıl Çalık Holding'e bağlı Turkuvaz Medya Grubu'nun Sabah gazetesinde Okur Temsilcisi olarak çalıştı.[2]

Radyo ve TV alanında, 1990'lı yıllarda TRT'de Açık Kapı, 2000-2004 arasında CNN Turk kanalında Soru-Cevap programını sundu; TV8'de sabah yorumları yaptı; STV Haber'de Rota programının moderatörlüğünü yaptı; TV24'de Açık Görüş programını sundu; Açık Radyo'da Yörünge ve Radio Oxigene'de Eclipse başlıklı programlarda jazz, rock, electronica, ambient ve world türlerini sundu.

Michigan Üniversitesi'nde "Ortadoğu'da basın ve demokrasi" teziyle Knight-Wallace Fellow olarak çalışma yapan Baydar, 2003-2004 arasında Dünya Ombudsmanlar Birliği'nin (ONO) Genel Başkanı görevini yürüttü.

Yavuz Baydar, 2013’te Hasan Cemal, Yasemin Çongar, Doğan Akın gibi gazetecilerle birlikte Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu’nu (P24) kurdu.

Balkanlar, Kafkasya ve Ortadoğu'da çalışan gazetecilerle medya etiği üzerine çalışmaları sürmektedir. Baydar, Türk-Yunan, Türk-Kıbrıs, Türk-Ermeni gazeteci diyalog platformlarında da aktif bir isim olarak öne çıkmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ {{https://ahvalnews.com/tr/yavuz 17 Şubat 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Ahval
  2. ^ Tan, Gökhan (5 Ağustos 2013). "Persona grata: Sabah'ın -ve Yavuz Baydar'ın- bir haftası". t24.com.tr. t24. 8 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2017.