Yavaş kum filtresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ham su yavaşça sağdaki borudan filtre odasına girer. Su kum katmanlarından bu odanın dibine kadar geçecektir. Schmutzdecke katmanı bu resimde görülebilir.

Yavaş kum filtreleri su filtreleme sisteminde kullanılan bir su filtresi ve kum filtresi türüdür.[1] İçilebilir bir üründe yavaş kum filtreleri kullanılmaktadır. Tipik olarak 1 ila 2 metre derinliktedirler, dikdörtgen veya silindirik olabilirler. Sayaçlar saatte metrekare başına 200 ila 400 litredir (veya saatte 0.2 ila 0.4 metreküp).[2] ABD'deki pek çok belediye sistemi başlangıçta yavaş kum filtreleri kullandı, ancak şehirler büyüdükçe daha sonra içme suyu talebindeki artış nedeniyle hızlı kum filtreleri kurdular.

Yavaş kum filtreleri. Kumun kendisi herhangi bir filtreleme yapmaz, fakat bir substrat görevi görür. İngiltere gibi gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla kullanılsalar da, İngiltere gibi birçok ülkede suyu arıtmak için kullanılıyorlar.[3]

Çalışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Yavaş kum filtreleri, ince kum tabakasının ilk birkaç milimetresinde hipogeal tabaka veya Schmutzdecke adı verilen jelatinimsi bir tabaka (veya biyofilm) oluşumu ile çalışır. Schmutzdecke, operasyonun ilk 10-20 günü içinde oluşur ve bakteri, mantar, protozoa, rotifera ve çeşitli tekerlekli hayvanlar larvalarından oluşur.[4] Bir epigeal biyofilm yaşlandıkça, daha fazla yosun gelişme eğilimindedir ve bazı yosun hayvancıkları, yumuşakçalar ve halkalı solucanlar dahil olmak üzere daha büyük su organizmaları bulunabilir. Yüzey biyofilmi, içme suyunun arıtılmasında etkili saflaştırma sağlayan katmandır, altta yatan kum bu biyolojik arıtım katmanı için destek ortamı sağlar.[5] Su hipogeal tabakadan geçerken, yabancı madde partikülleri müsilazlı matris içinde tutulur ve çözülebilir organik madde adsorbe edilir. Kirletici maddeler bakteri, mantar ve protozoa tarafından metabolize edilir. Örnek bir yavaş kum filtresinden üretilen su,% 90-99 bakteri hücre sayımı azalması ile mükemmel kalitededir.

Yavaş kum filtreleri, biyofilm kalınlaştıkça performanslarını yavaşça kaybeder ve böylece filtre boyunca akış hızını azaltır. Sonunda, filtreyi yenilemek gerekir. Bunu yapmak için genellikle iki yöntem kullanılır. İlkinde, birkaç milimetrelik ince kum, yeni bir temiz kum tabakasını ortaya çıkarmak için kazınır. Daha sonra su filtreye geri dökülür ve yeni bir biyofilm oluşmasını sağlamak için birkaç saat boyunca tekrar sirküle edilir.[6] Filtre daha sonra tam hacme kadar doldurulur ve tekrar hizmete girer. Bazen ıslak tırmık olarak adlandırılan ikinci yöntem, su seviyesinin hipogeal tabakanın hemen üstüne indirgenmesi ve kumun karıştırılması ile, bu katman içinde tutulan herhangi bir katı madde çökeltilir ve geri kalan suyun kumdan yıkanmasına izin verilir. Filtre kolonu daha sonra tam kapasiteye kadar doldurulur ve tekrar hizmete sokulur. Islak tırmıklama, filtrenin daha hızlı bir şekilde hizmete alınmasına izin verebilir.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 13 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2019. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2019. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 20 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 27 Nisan 2019. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 27 Nisan 2019. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2019. 
  7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2019. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]