Yassı balıklar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yassı balıklar
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Teleostei
Üst takım: Acanthopterygii
Takım: Pleuronectiformes
[1]
Familyalar
Metne bakınız.
Meraklı bir yassı balık

Yassı balıklar (Pleuronectiformes), kemikli balıklar sınıfına ait, yassı vücut yapıları ile dikkati çeken bir balık takımı. Yetişkin balıkların vücutları, rahatlıkla denizin tabanına yatabilecekleri şekilde yassılaşır. Gözlerinin ikisi de renkli olan üst taraflarında bulunur, beyaz renk olan kör tarafları ile yerde yatarlar. Sırt ve kuyruk yüzgeçleri birleşiktir. Suyun içinde dalga hareketleri ile ilerlerler. Ayrıca yattıkları yerin rengini kendi renkleri ile taklit etme kabiliyetleri vardır. En tanınmışları bayağı pisi balığı, Bayağı dil balığı ve kalkan balığıdır.

Bu takıma ait yassı balıklar, yassı olarak dünyaya gelmezler. Yavru balıklar, çoğu diğer balıklar gibi mekik şeklinde bir vücuda ve kafasının iki ayrı tarafında bulunan iki göze sahiplerdir ve suyun üst kısımlarında yüzerler. İlerideki gözlerinin birisi suratının diğer tarafına doğru kaymaya başlar. Balığın bir tarafı koyu bir renk almaya başlar, diğer gözsüz tarafı beyazlaşır. Bu gelişme bazı türlerin sağ tarafına, diğer türlerin sol tarafına doğru gerçekleşir. Ayrıca bu metamorfoz'da yüzme keseleri küçülür. Çünkü metamorfozdan sonra dip balığı olarak yaşayacak yassı balığın buna ihtiyacı kalmaz.

Pleuronectiformes takımına ait balıklar dünyanın her denizinde bulunurlar ve bazıları hatta tatlı suda bile yaşarlar.

Bu takımın, diğer yassı yapılı balıkları içeren vatozlar takımı ile hiçbir akrabalığı yoktur. Vatozlar kıkırdaklı balıklar sınıfına aitlerdir ve daha çok köpek balıkları ile akrabadırlar.

Familyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ WoRMS (2017). "Pleuronectiformes". World Register of Marine Species. Erişim tarihi: 28 March 2018.