Yaslıca, Bozova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Yaslıca sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Yaslıca, Şanlıurfa-Adıyaman karayolunun 54. km'sinde olup, Bozova ilçesine bağlı bir beldedir. 1992 yılında belde olmuştur.

1580 sayılı kanunun 7469 sayılı kanunla değişik 7. maddesi uyarınca, bakanlar kurulunun 31.12.1991 tarih ve 91/39180 sayılı kararııyla, 2 Ocak 1992 tarih ve 21099 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak belde olmuştur.

[1] Şanlıurfa'nın 12 Kasım 2012 tarihli ve 6360 sayılı kanun ile büyükşehir olmasıyla birlikte Şanlıurfa'nın ilçesi olan Bozova ya bağlı Yaslıca mahallesi statüsüne geçmiştir.

Belde, karasal iklime sahiptir.

Yaslıca Türkmenleri dil, giyim, örf adet, gelenek görenek olarak bir değişime uğrayıp mezopotamya kültürünü benimsemişlerdir.

Coğrafya ve tarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaslıca; Bozova ilçesinin 8 km. batısında yer almaktadır. Doğusunda Arıkök köyü, batısında Tutluca köyü, güneyinde Kepirce köyü, kuzeyinde ise Atatürk Barajı göleti ile sınırlıdır. Beldenin kuzeyi ormanlık, güneyi ise düz ova ile çevrilidir. Şanlıurfa ilinin Bozova ilçesine bağlı olan Yaslıca Şanlıurfa Adıyaman karayolu gidiş güzergahının 54.Km.sinde yer almaktadır.

GAP Projesi neticesinde sulu tarıma geçilmiştir. Hububat başta olmak üzere kavun, karpuz, domates, biber, pamuk ve şeker pancarına ek olarak Kıraçlık alanlarda zeytin ve antep fıstığı yetiştirilmektedir. Beldenin kuzeyinde baraj göleti ve ormanlık tepeler mevcuttur. Yerleşim alanı hafif engebelidir. Ancak tarım alanları oldukça düz ve sade bir yapı gösterir. Köyün kuzey ve doğu tarafındaki kıraçlık alanlarda Urfa fıstığı ve zeytin üretimi, güney kısmındaki düzlük alanda ise sulu tarım yapılmaktadır. Hububat başta olmak üzere karpuz, pamuk, mısır, biber, susam ve şeker pancarı yetiştirilmektedir. Belde Şanlıurfa-Adıyaman karayolu üzerinde olduğundan ulaşım sorunu yoktur. Haftanın her günü, 15 dakikada bir servisle Şanlıurfa merkez ve Adıyaman merkeze ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2012 yılı

Toplam 3.717 Erkek 1.839 Kadın 1.878

Nüfusun neredeyse tamamı göçmen Çepni Türkmenlerin oluşmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlköğretim okulu, Çok Programlı Lise, üç adet Camii,sağlık ocağı,PTT şubesi,Su şebekesi vardır. Belde içindeki Caddelerin küçük bir alanı kilit taşı ile kaplanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Şanlıurfa - Vikipedi