İçeriğe atla

Yasalar (kitap)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Devlet
Νόμοι
YazarPlaton
ÜlkeAntik Yunanistan
DilGrekçe
KonuSiyaset felsefesi
YayımMÖ 340 civarı

Yasalar (Grekçe: Νόμοι, Nómoi; Latince: De Legibus),[1] Platon'un Devlet kitabını yazdıktan sonra yazmış olduğu son ve en uzun kitabıdır. Bu kitapta Platon, Devlet' teki birtakım görüşlerinde değişiklik yapmakla birlikte farklı görüşlere de yer vermiştir.[2] Yasalar, Devlet ile birlikte siyaset felsefesinin temelini atan bir eserdir. Platon'un çoğu diyaloğunun aksine Sokrates, bu kitapta yer almaz.

Mülkiyet kavramı hakkındaki fikirlerini değiştirmiş, Devlet adlı eserinde özel mülkiyet kavramına karşıyken bu eserinde nitelikleri ve sınırları belirlenmiş bir özel mülkiyet anlayışını savunmuştur.

Platon bu eserinde devlet yönetimi ile ilgili devletin yapması gereken her konuya değinmiştir. Özellikle yargı konusuna değinmiştir. Devleti yöneten kişilerin dahi yasalara uyması gerektiğini, “Bir devlette yasa güçsüzse ve çiğneniyorsa, bence yıkılış çok yakındır; ama yöneticiler onun kölesi ise, devlet kurtuluş ve tanrıların kentlere verdiği nimetlere kavuşur.”[2] sözleriyle ifade etmektedir.

Platon ayrıca devlet yönetimlerinin içinden monarşi ve demokrasiyi çekip çıkartmış ve bu iki yönetim şeklinin birtakım özelliklerinin birleşerek bir devletin yönetilmesi gerektiğini ancak bu şekilde devletlerin doğru düzgün yönetilebileceğini izah etmiştir.

Yasalar adlı eserinde Platon'un eğitime verdiği önemi de görüyoruz. Devletin bekası için eğitimin şart olduğundan bahseder. Platon'a göre eğitim soyuttan somuta yaparak yaşayarak öğrenme biçiminde olmalıdır.

Platon kendi devlet anlayışında olması ve yapılması gereken her şeyi ayrıntılı bir şekilde bu kitapta yazmıştır. Fakat, böyle bir devletin hiçbir zaman olamayacağından bunun için insanların elini taşın altına koyması gerektiğini ve büyük fedakarlıklar göstermeleri gerektiğinden bahsetmiş. Başı bozuk insanların çıkıp bu sistemi bozmak isteyeceklerinden ama yine de devletinde varılacak sonun mutlu son olduğunu anlatmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Henri Estienne (ed.), Platonis opera quae extant omnia, Vol. 2, 1578, p. 703.
  2. ^ a b PLATON, (2007) Yasalar, Çev. Candan ŞENTUNA- Saffet BABÜR, Kabalcı yayınevi, İstanbul