Yardım:Politikalara ve yönergelere giriş/1

Vikipedi, özgür ansiklopedi


İçerik
Makale yazmanın kuralları

Yönetim
Başkalarıyla iyi geçinin

Özet
Öğrendiklerinizi gözden geçirin


Vikipedi'nin aslında birkaç katı kuralı vardır, ancak bunun yerine beş temel ilke üzerine kurulmuştur. Vikipedi'nin politikaları ve yönergeleri, topluluk tarafından bu ilkeleri açıklığa kavuşturmak ve bunları uygulamanın en iyi yolunu açıklamak, çatışmaları çözmek ve aksi takdirde özgür ve güvenilir bir ansiklopedi oluşturma hedefimizi ilerletmek için geliştirilmiştir.


'Politikalar, Vikipedi'nin temel ilkelerini daha ayrıntılı olarak ifade eder. Yönergeler ise politikaların nasıl uygulanacağını ve makaleler arasında genel tutarlılığın nasıl sağlanacağını öğretir. Resmi politikalar ve yönergeler, sayfalarının üst kısmında bir uyarı ve sayfa adlarının önünde "Vikipedi:" veya "VP:" ön ekine sahiptir.


Akla gelebilecek hemen hemen her konu için bir politika veya kılavuz varken, hiç kimsenin hepsini bilmesi beklenmiyor! Neyse ki, diğerlerinin dayandığı bir avuç var. Sonraki birkaç sayfa, Vikipedi kurallarının genel ruhunu temsil ederek bunların en önemlilerini açıklıyor. Bu temel bilgileri bilmek, tartışmaları ve düzenlemeyi daha kolay ve daha üretken hale getirir.