Yardım:İki nokta hilesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İki nokta hilesi, kategori, resim veya sayfayı kategoriye eklemeden, resmi göstermeden veya ortak dil bağlantıları listesine interviki linkini eklenir. Ayrıca, :http:// veya ://Hus gibi tanınmış bir harici link ön ekiyle başlayan başlıkları içeren sayfalara bağlanmanıza izin verir.

Bağlantının açılış çift köşeli parantezinin hemen içine bir iki nokta eklediğinizde, MediaWiki yazılımının varsayılan davranışı atlanacaktır. Geleneksel olarak vikibağlantı görünecektir.

  • [[Kategori:Yardım]] Bu sayfayı Kategori Yardımı’nda listeleyebilir, ancak [[:Kategori:Yardım]] Kategori:Yardım sayfasına bağlantı verecektir
  • [[Dosya:Wikipedia-logo.png]] bir görüntüyü gösterirdi ancak [[:Dosya:Wikipedia-logo.png]] Dosya:Wikipedia-logo.png sayfasına bağlantı verecektir
  • [[pt:Internet]] bir ortak dil bağlantısı oluşturacak ancak [[:pt:Internet]] pt:Internet'e (Portekizce Vikipedi'de) bir internet bağlantısı kuracak.
  • [[//Hus]] parantez içine alınmış (geçersiz) bir harici bağlantı ("//Hus") üretecektir, ancak [[://Hus]] //Hus sayfasına bir bağlantı verecektir.

Bir nokta, şablon boşluktan ziyade, ana boşluktaki bir sayfayı çevirmek için de kullanılabilir. Örnek, {{The Beatles}} Şablon:The Beatles geçecek, ancak {{:The Beatles}} ana boşluk makalesini The Beatles geçersiz kılacaktır. Bu, ana madde makalesinin, diğer makalelerde, makale çevrildiğinde eklenmesi gereken kısmı belirtmek için <noinclude> veya <includeonly> etiketlerini kullanarak diğer makalelere dönüştürülmek üzere özel olarak biçimlendirildiğinde kullanışlıdır.