Yaratık (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hkn-bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 14.35, 5 Haziran 2016 tarihli sürüm (Taşıma:Kategori:ABD Ulusal Film Arşivi filmleri > Kategori:Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Film Arşivi filmleri)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yaratık
Alien
Yaratık film posteri
Yönetmen Ridley Scott
Yapımcı Gordon Carroll
David Giler
Walter Hill
Hikâye Dan O'Bannon
Uyarlama Dan O'Bannon
Walter Hill
Oyuncular Veronica Cartwright
Ian Holm
John Hurt
Yaphet Kotto
Tom Skerritt
Harry Dean Stanton
Sigourney Weaver
Müzik Jerry Goldsmith
Görüntü yönetmeni Derek Vanlint
Kurgu Terry Rawlings
Stüdyo 20th Century Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Macera, bilim-kurgu
Renk Renkli
Yapım yılı 1979
Çıkış tarih(ler)i 25 Mayıs 1979
Süre 119 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 14.000.000 $
Hasılat 104.931.801 $
Devam filmi Yaratık 2

Yaratık (Özgün adı: Alien), yönetmenliğini Ridley Scott'ın yaptığı 1979 yapımı bilim-kurgu filmi. Yaratık'ın tasarımını İsviçreli garip tasarımcı H.R. Giger yapmıştır.

Yaratık filmi gişelerde büyük başarı yakalayınca, günümüze dek toplam 4 devam film daha çekildi. 5. film ile ilgili çalışmalar halen sürmekte.

1980 yılında En İyi Sanat Yönetimi ve En İyi Efekt dalında Akademi Ödülleri'ne aday olan film, Efekt dalında bu ödüle layık görülmüştü.

"Yaratık", 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Konu

Kargo gemisi Nostromo görevinden dönmekte iken geminin ana bilgisayarı "Anne" (Mother) yakındaki bir gezegenden bir sinyal alındığını ve 7 kişiden oluşan mürettebata (Ripley, Parker, Ash, Dallas, Lambert, Brett ve Kane) orayı araştırma emrini verir. Gezegene 3 kişilik bir takım iner. Kane (John Hurt) garip yumurtalar keşfeder. İncelediği yumurtadan akrebimsi bir yaratık fırlar, Kane'in kaskını asitle yakar ve suratına yapışır. Lambert ve Dallas Kane'i geri getirirler ve Ripley'in karantina kurallarına uymak istediği için karşı çıkmasına rağmen Ash onları gemiye alır ve korkunç olay zinciri tetiklenmiş olur.

Referanslar

Kaynaklar

Dış bağlantıar