Yarımca, Asarcık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
YARIMCA
—  Mahalle  —
Samsun
Samsun
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Asarcık
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 380 m (1.247 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 178
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0362
İl plaka kodu
Posta kodu 55860
İnternet sitesi: YerelNET

Yarımca, Samsun ilinin Asarcık ilçesine bağlı bir mahalledir.

Yarımca mahallesinin tarihi bilinmemekte ancak köy çevresinde kilise olması sebebiyle eski Pontus'tan kalma bir köy olduğu sanılmaktadır. Yakın tarihine gelince; 1928 yılında, Hacı Osman Çavuş, Kaya Ayvacık ilçesine bağlı Ardıç mahallesinden gelerek, Yarımca topraklarını (bugünkü haliyle) almış. Daha sonra aşağıdaki hissedarlardan oğularına ve kayınço ve damadı olmak kaydıyla, miras olarak Yarımca mahalleninü 5 hisseye taksim etmiştir.

  1. Mehmet, Adil, Hüsnü
  2. Hayri Hamit Ziya Mustafa, Kayalar'ın
  3. Hissedar Garibbiloğlu
  4. Hissedar Güzel Ahmet
  5. Hocalar'dır.

Yarımca Köyü'nün en önemli özelliği sadece akrabalardan meydana gelmesidir, yani Yarımca mahallesinde hiç yabancı yoktur.

Mimari[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarımca mahallesi, Karadeniz İklimi'ne sahip olması ve dört tarafı ormanlarla çevrili bir dağ mahallesi olması sebebiyle mahallenin ağası hayvancılığıyla tanınmıştır. İlk haliyle ahşap ağırlıklı mimariye sahipti. Köyüde ev yapımı konusunda usta olan kişiler mevcuttur. Marangozluk konusunda mahallenin ustalrı da vardır. Son yılarda mahallenin dış bağlantılı insanlarının ekonomik durumlarının iyileşmesi ile eski ahşap binalar yıkılmakta, yerine estetikden yoksun modern binalar yapılmmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 65 Km., Asarcık ilçesine 22 Km. uzaklıktadır. Çarşamba ilçesine ise yalaşık 50 Km. cıvarında olan Yarımca mahallesi'nün Kuzeyinde Aşağımusalla ve Konukluk, Güneyinde Ayaklıalan ve Kabalak, doğusunda Zurnacı köyleri bulunmaktadır. Asarcık ilçesini, Çarşamba ilçesine bağlayan tek köprü köy topraklarında bulunmaktadır.Mahallenin kenarından ABDAL IRMAĞI geçmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, göç veren köyler listesine dahildir.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2000 178
1990
1985

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. En önemli gelir kaynaklarından biri de ormancılıktır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol stebilize olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahallede bir fırın mevcuttur. Bu fırın mahallenin ortak malıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]