İçeriğe atla

Yarı Açık Oyun

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yarı Açık Oyun, Beyaz'ın 1.e4 oynadığı ve Siyah'ın 1...e5 dışında bir hamleyle yanıt vererek simetriyi anında bozduğu bir satranç açılışıdır. Yarı açık oyunlar aynı zamanda Şah Piyonu, Asimetrik Şah Piyonu veya Yarı Açık Oyunlar (veya Açılışlar) olarak da adlandırılır ve 1.e4 e5 ile başlayan Açık Oyunların veya Şahların Piyonu Açılışı Oyunlarının tamamlayıcısıdır.

Popüler Defanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

1.e4'e karşı en popüler siyah savunması Sicilya Savunması'dır, ancak Fransız Savunması ve Caro-Kann Savunması da çok popülerdir. Pirc Savunması ve Modern Savunma de yaygın olarak görülüyor, Alekhine Savunması ve İskandinav Savunması ise ara sıra Dünya Satranç Şampiyonası maçlarında boy gösteriyor. Nimzowitsch Savunması oynanabilir ancak Owen Savunması gibi nadirdir. Borg Savunması (1.e4 g5!?) ve St. George Savunması (1.e4 a6!?) tuhaflıktır, ancak Tony Miles bir zamanlar St. George Savunmasını o zamanın Dünya Şampiyonu Anatoli Karpov'u yenmek için kullanmıştı.

Sicilya ve Fransız Savunmaları, her iki tarafın da kazanma şansına sahip olduğu heyecan verici bir oyun sunabilen dengesiz konumlara yol açıyor. Siyah, merkezini desteklemek için c piyonunu kullanmayı planladığından Caro-Kann Savunması sağlamdır (1.e4 c6 2.d4 d5). Alekhine, Pirc ve Modern, siyahın beyaza saldırma amacıyla büyük bir merkez inşa etmeye teşvik ettiği hipermodern açılışlardır.

Liste[değiştir | kaynağı değiştir]