Yann Tiersen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yann Tiersen
Genel bilgiler
Doğum adıYann Pierre Tiersen
Doğum23 Haziran 1970 (53 yaşında)
Başladığı yerFransa Brest, Breton, Fransa
MesleklerMüzisyen, Söz yazarı
ÇalgılarPiyano, Keman, Akordiyon, Gitar, Banjo, Mandolin, Melodika, Bas gitar, Oyuncak piyano ve diğer çeşitli enstrümanlar.
Etkin yıllar1995-günümüz
Müzik şirketiVirgin, ANTI-, Mute
Resmî siteYanntiersen.com

Yann Tiersen (d. 23 Haziran 1970, Brest), deneysel, minimalist Fransız müzisyen, multi-enstrümantalist. Eserlerinde genellikle piyano, akordeon, keman ve ailesi, gitar kullanır. Bunların dışında toy piyano, carillon, banjo, mandolin, harpsikord, vibrafon, bas gitar ve melodika enstrumanlarını çalmakta ve müziğine yerleştirmektedir.

Eleştirmenler kendisini Erik Satie, Nino Rota ve the Penguin Café Orchestra gibi isimlerle bir arada anarlar. Pek çok ödül kazanan soundtrack albümleri dahil tüm albümleri BMG Music Publishing tarafından çıkarılmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yann Tiersen Brest’te doğmuştur. İlkgençliğini Rennes, Nantes, Boulogne gibi pek çok müzik akademisinde eğitim alarak geçirmiş, bu eğitimin ardından çeşitli rock gruplarına girmiştir. İlk albümünü yayınlamadan önce, çeşitli oyunlar ve kısa filmler için kayıtlar yapmıştır.

Fransa’da, 1998 yılında yayınladığı üçüncü albümü “La Phare” ile ünlenmiş, dünya çapındaki ünü ise 2001 yapımı Jean-Pierre Jenuet filmi Le fabuleux destin d'Amélie Poulain için yaptığı, eski şarkılarının ve yeni bestelerinin bir karışımı olan soundtrack albümü ile başlamıştır. Amélie filminden önce, müziklerini yaptığı diğer filmler Erick Zonca yönetmenliğindeki La Vie Rêvée des Anges (Meleklerin Düş Yaşamı) (1998),bu filmde rol alan belçikalı aktris Natacha Régnier ile uzun bir süre birlikteliği olmuştur. André Téchiné yönetmenliğindeki Alice et Martin (1998) ve Christine Carrière yönetmenliğindeki Qui Plume la Lune? (1999)’dur. Amélie’den sonraki soundtrack çalışması ise bir Alman yapımı olan Good Bye Lenin / Elveda Lenin (2003, Wolfgang Becker) filmi için olmuştur.

Tiersen’in albümlerindeki eserlerin çoğu enstrümantaldır. Bir kısmını da sanatçı kendisi seslendirmiş ya da çeşitli konuk sanatçılarla çalışmıştır. Çalıştığı sanatçılar her bir albümde daha da çoğalmış ve müziği büyük bir kolektif çalışmanın ürünü haline gelmiştir. Beşinci stüdyo albümü olan L’absente’de, Tiersen, Françoiz Breut ve Les Têtes Raides gibi isimlerle işbirliği içinde bulunmuştur. 2005 albümü Les Retrouvailles’de Tindersticks grubundan Stuart A Staples, Cocteau Twins grubundan Elizabeth Fraser ve sanatçı Jane Birkin vokallerde konuk sanatçı olarak katılmış, Tiersen de buna karşılık olarak Staples’in solo albümü "Lucky Dog Recordings 03-04"te piyanosuyla eşlik etmiştir.

Tiersen’in canlı performanslarının birbirine veya albümlerine benzediği söylenemez. Değişik enstrümanları birleştirerek ve enstrümanların sınırlarını zorlayarak farklı sesler elde eden sanatçı, bu seslerle de çeşitli doğaçlamalar yapmakta ve seyircisine de bu müzikal mücadeleyi yaşatmaktadır. Zaman zaman büyük bir orkestra ve pek çok konuk sanatçıyla konserlerine çıkan Tiersen, kimi konserlerinde de minimalist bir tavır sergileyerek sadece ritim, bas ve gitar eşliği kullanmaktadır. Konserlerinin bir kısmını sanatçı Dominique A’nın eşliğiyle gerçekleştiren müzisyen, son konserleri ve DVD kayıtları ile “Amélie”, “Elveda Lenin” ve “La Phare”ın etkisinden bir hayli uzaklaştığını göstermiş, müziğinde daha sert sesler ve ritimler kullanmaya başlamış, emprovist bir şekilde psychedelic tarza yöneldiğini ortaya koymuştur. 2 Ağustos 2006’daki Türkiye konserinde de, bu yönde bir performans sergileyen Tiersen, hayranları tarafından defalarca bise çağrılmıştır.

Sanatçı Paris’te yaşamını sürdürmektedir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl İsim Eşlik eden
1995 La Valse des monstres
1996 Rue des cascades Claire Pichet
1998 Le Phare Claire Pichet, Dominique A
1999 Tout est Calme The Married Monk
1999 Black Session Neil Hannon (The Divine Comedy), Bertrand Cantat (Noir Désir), Françoiz Breut, The Married Monk, Les Têtes Raides ve yaylı dörtlüsü
2001 Amélie Original Soundtrack
2001 L'Absente Viyana Senfoni Orkestrası, Lisa Germano, Neil Hannon (The Divine Comedy), Dominique A, Françoiz Breut, Les Têtes Raides, Sacha Toorop (Zop Hopop), Natacha Regnier, Christian Quermalet (The Married Monk), Marc Sens (Serge Tessot-Gay), Christine Ott ve yaylı dörtlüsü
2002 C'était ici
2003 Good Bye Lenin! Original Soundtrack Claire Pichet
2004 Yann Tiersen & Shannon Wright Shannon Wright
2005 Les Retrouvailles
2008 Tabarly
2010 Dust Lane
2014 Infinity

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]