Yamato-e

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Genji'nin Hikâyesi

Yamato-e (Japonca大和絵), Tang Hanedanı resimlerinden esinlenen ve tamamen Heian döneminin sonlarında geliştirilmiş bir Japon resim tarzıdır. Klasik Japon tarzı olarak kabul edilir. Muromachi döneminden (15. yüzyıl) itibaren Yamato-e terimi, çalışmaları Song ve Yuan dönemi lavi resimlerinden esinlenen çağdaş Çin tarzı kara-e resimlerinden ayırmak için kullanılmıştır.

Yamato-enin karakteristik özellikleri arasında birçok küçük figür ve binaların ve diğer nesnelerin ayrıntılarının dikkatli tasvirleri, tam olarak tasvir edilecek bir sahnenin yalnızca bazı öğelerinin seçilmesi, geri kalanların yok sayılması veya yüzen bir bulutla kaplanması, bBinaların içlerini kesik bir çatıdan geçmiş gibi gösteren yukarıdan eğik bir görünüm ve çok stilize bir manzara tasviri yer almaktadır.

Yamato-e genellikle metinli veya metinsiz anlatı hikayelerini tasvir eder, ancak aynı zamanda ünlü yerler meisho-e veya dört mevsim shiki-e ile doğanın güzellikleri de tasvir etmektedir. Resimler genellikle duvara asılabilen tomarlar (kakemono), sağdan sola okunan el kaydırmaları (emakimono) veya katlanır ekran (byōbu) veya panel (shōji) üzerindedir. Adını Yamato döneminden almalarına rağmen, ne bu döneme ait ne de sonraki yüzyıllara ait hiçbir Yamato-e tablosu günümüze kadar ulaşmamıştır. Yamato-e resimleri daha çok bir stili temsil etmektedir ve belirli bir dönemle sınırlı değildir.

15. yüzyılda Tosa okulu tarafından anlatı konularına geri dönüş de dahil olmak üzere Yamato-e stilinde bir canlanma vardı ve rakip Kanō okulu alternatif Çin tarzı eserler geleneğinden doğmasına rağmen, geliştirdiği stil Japon kalelerini süsleyen büyük resimler için 16. yüzyılın sonlarında Yamato-e stilinin bazı öğelerini içeriyordu. 17. yüzyılda, Yamato-edeki manzara arka planlarının basitleştirilmiş ve stilize edilmiş tasviri, Rinpa okulu tarafından büyük peyzaj çalışmaları için bir stil olarak yeniden canlandırıldı. Daha sonra Yamato-enin anlatı unsuru, günlük yaşamın tasvirine olan ilgi ve bir kompozisyonda eğik ve kısmi görünümlerin seçimi, ukiyo-enin yanı sıra Nihonga stilini de büyük ölçüde etkiledi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Okudaira, Hideo, "Narrative picture scrolls", in Arts of Japan Volume 5, 1973, Weatherhill 978-0-8348-2710-3
  • Paine, Robert Treat, in: Paine, R. T. & Soper A, "The Art and Architecture of Japan", Pelican History of Art, 3rd ed 1981, Penguin (now Yale History of Art), 0140561080
  • A History of Japan, R. H. P. Mason, J. G. Caiger, Tuttle Publishing; Revised edition (November 1, 1997), 0-8048-2097-X

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]