Yale Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.14, 16 Temmuz 2016 tarihinde Kudelski (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17352341 numaralı sürüm (Düzeltme AWB ile)
Yale Üniversitesi
Yale University
Slogan אורים ותמים (İbranice)
Lux et Veritas (Latince)
Anlamı: (Işık ve Gerçek)
Kuruluş 9 Ekim 1701
Tür Özel üniversite
Öğrenciler 12,312
Lisans öğrencileri 5,453
Lisansüstü öğrencileri 6,859
Konum New Haven, Connecticut, Amerika Birleşik Devletleri
Web sitesi yale.edu
Logo Yale University logo.svg

Yale Üniversitesi (Şablon:Dil-en) Amerika Birleşik Devletleri'nin Connecticut eyaletinin New Haven kentinde bulunan özel bir üniversitedir.

ABD'nin üçüncü en eski üniversitesi ve en prestijli okullarından biridir. Ülkenin en tanınmış sekiz özel üniversitesini bir araya getiren Sarmaşık Ligi (en:Ivy League) üyesidir. Son 33 yılda ABD başkanı olan altı kişiden dördü Yale mezunudur. Yale Üniversitesi'nin mottosu olan Lux et veritas ın anlamı ışık ve gerçektir.

1701 yılında Collegiate School adı altında kurulan üniversitenin kökleri 1640'lara uzanır. O zamanlar bir koloni olan Connecticut için üst düzeyde eğitimli görevli ve papaz yetiştirmek isteyen ruhbanlar, burada bir okul kurmak için izin alırlar. Daha sonra, 1718 yılında Galli Elihu Yale'in yaptığı bağışlara karşılık okulun adı Yale olarak değiştirilir. 1861'de ülkedeki ilk doktora derecesi de yine bu okul tarafından verilmiştir.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar