İçeriğe atla

Yakut-safir sinek kuşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yakut-safir sinek kuşu
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Trochiliformes
Familya: Trochilidae
(Sinek kuşugiller)
Cins: Chrysolampis
Boie, 1831
Tür: C. mosquitus
Chrysolampis mosquitus
(Linnaeus, 1758

Yakut-safir sinek kuşu (Chrysolampis mosquitus), sinek kuşugiller familyasından Chrysolampis cinsine dahil bir kuş türü.

Yaklaşık 8,1 cm ve 3.5 gdırlar. Diğer sinek kuşlarına kıyasla, neredeyse dümdüz, siyah gaga, göreli olarak daha kısadır. Erkeğin, yeşil-parlak koyu kahverengi üst kısmı vardır. Taç ve ense, düz ve parlak kırmızı, boğaz ve göğüs parlak altın-portakal rengidir. Geri kalan alt parçalar kahverengi, kuyruk kestane rengi ve uç kısmı siyahtır. Dişinin bronz-yeşil üst parçaları ve soluk gri alt parçaları vardır.

Beslenme ve yuva

[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu türün yiyeceği nektardır ve bazı küçük böceklerle de beslenirler. Dişi alçak bir dalın çatalında yaptığı küçücük bir fincangibi yuvasına iki yumurta bırakır. Kuluçka dönemi 16 gün sürer. Yakut-safir sinek kuşunun erkekleri, dikkat çekici bir şekilde tüner ve saldırgan bir tutumla bölgelerini savunurlar.

Yayılışları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük Antiller ve Kolombiya, Venezuela ve Guyanalar'dan tropikal kuzey Güney Amerika, orta ile güney Brezilya ve kuzey Bolivya'ya; ve de Kolombiya'dan güney Panama'ya kadar üreme gösterirler. Mevsimlik göçmendirler. Açık kırlarda, bahçelerde ve ekili tarlalarda yaşarlar.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
Wikimedia Commons'ta Yakut-safir sinek kuşu ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies'te Yakut-safir sinek kuşu ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.