Yakınca, Yeşilyurt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yakınca
Ülke  Türkiye
İl Malatya
İlçe Yeşilyurt
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 422
İl plaka kodu 44
Posta kodu 44900
Resmî site

Yakınca Kasabası Yeşilyurt İlçesinden 700 metre, Malatya il Merkezin­den 8 km uzaklıktadır.

Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasabanın doğusunda Bostanbaşı Köyü, batısında Beylerderesi, kuzeyinde Şahnahan ve Topsöğüt Köyleri, güneyinde Yeşilyurt ilçesi yer alır.

Toprak kalınlığı az bir ovadan oluşan Yakınca'da yükseltiler 100-160 metre arasındadır. Baştan başa bağ ve bahçelerle kaplı kasabanın ortasından Derme Ana Kanalı geçtiğinden turistik yönde daha bir önem kazanmıştır. Buralarda Roma/Bizans döneminde yapılan yerleşmeler kısa süreli ve geçici olmuştur. Bugünkü Yakınca toprakları üzerinde yaşayanla­rın hangi tarihte nereden geldikleri kesin olarak bilinmiyor. Buna dair yazıh bir kaynak mevcut değildir. Sözlü anlatımlara bakılırsa Dulkadirli Beyliği'nin Malatya’yı elinde bulundurduğu yıllarda güney yönünden bir Oğuz-Türkmen oymağı gelerek bu havası ve suyu güzel yeri yurt olarak seçmiş olmalıdır. Buna göre buradaki ilk yerleşme suyu bol olan Çalıpınarı yöresinde gerçekleşmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kileyik(Yakınca) tarihiyle ilgili en önemli yazılı belge Kanuni Sultan Süleyman dönemindeki ve 1560 tarihini taşıyan tahrir defteridir. Bu defterin yeni yazımıza aktarılan 51.sayfasında şu kayıtlar yer almaktadır.

Bu kayıtlara göre, o tarihte 71 evden oluşan bu yerleşim mahallinin, o günün şartlarına göre hayli kalabalık olduğu anlaşılmaktadır. O günlerde halk çiftçilik, meyvecilik, arıcılık ile uğraşmış pamuk ekimi yapmıştır. Bu durumda yüzyıllarca öncesinden önemli bir yerleşim yeri olan Yakınca Kasabası'nda ilk yerleşmenin en az 600-650 yıl önce yapılmış olduğu kesinlik kazanır.

Yöre halkının Türkmen boylarından konar-göçer bir topluluk iken burada yerleşik hayata geçmiş olabileceği sanılmaktadır. Şehir merkezine yakınlığı dolayısıyla da sosyal ve kültürel yapı hayli gelişmiştir. Okuma yazma oranının %90'ın üzerinde olması bunun önemli kanıtıdır.

Yakınca Kasabası'nın önemli bir noktada; kervan yolu üzerinde kurulmuş olması, belediye binasının karşısında yakın tarihe kadar varlığı bilinen büyük handan anlaşılmaktadır. Doğu yönünden gelen kervan burada konakladıktan sonra Yeşilyurt üzerinden güney yönüne; diğer bir yoldan Sivas ve Elbistan yönüne giderdi. Bu nedenle o yıllarda Yakınca'da katırcılık önemli bir geçim kaynağı haline gelmiştir...

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Güçlü bir şekilde Oğuz-Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Doğası[değiştir | kaynağı değiştir]

Pınarları : Donlu Pınar, Çalıpınarı, Kargapınarı, Davullupınarı. Yakın tarihe kadar kasabada karakucak güreşleri büyük ilgi görürdü. Bu alanda başarılı olan pehlivanlardan Deli hasanların Hüseyin, Güdük adı ile bilinen Hüseyin CANSIZ'ın Memet, Deli hasanların Şükrü ve Kalelioğlu adları günümüzde de sık sık anılmaktadır.

Mahalleleri ve Belediye Başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalleleri : Çalıgülü, Taşköprü, Yeni Mahalle Turgut Özal Belediye teşkilatı 1 Haziran 1964 tarihinde kurulmuş olan kasabada bu güne kadar belediye başkanlığı yapanlar şunlardır : Mehmet Tahir Akgün, Bekir Durak, Mehmet Tahir Akgün, Süleyman Katırcı, Mehmet Çakaryıldınm(Atama ile getirilmiştir), Süleyman Katırcı(1984), Süleyman Süleymanoğlu(1989), Fahri ÖZtürk(1995), Veysel Katırcı(1999), Veysel Katırcı(2004), Veysel Katırcı(2009)

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu gün Yakınca genelinde ikamet eden nüfus (2000) 13 722 kişi, günlük hizmet verilen nüfus 25 000 kişidir.

Kasabada l0.000 dükkân, l parke şantiyesi, l değirmen mevcuttur.

Belediyenin; 20 Adet hizmet aracı, 89 personeli ve 2 hizmet şubesi bulunmaktadır.

Belediye[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasaba genelinde yollar genelde parke taş ya da asfalttır. Yeni açılan ara yollar alt yapıları tamamlandıkça üst kaplamaları yapılacaktır.

Eski belediye binasının yetersizliğinden dolayı inşasına başlanan Belediye Sarayı inşaatı bitme aşamasına gelmiştir(Yakınca ve Yakınkent'in tam ortasında). Konumu nedeni ile Malatya'nın en gelişmiş beldesi ve doğu illerinin en gelişmiş beldelerindendir.

Y

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]