Yahya Kılıç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yahya Kılıç
Doğum 1933
Sürmene, Trabzon, Türkiye
Ölüm 25 Ekim 1994 (61 yaşında)
Yeşilköy, Bakırköy, İstanbul
Meslek Yapımcısı

Yahya Alikılıç (d. 1933; Sürmene, Trabzon - ö. 25 Ekim 1994; Yeşilköy, Bakırköy), Türk film yapımcısı, Dündar Kılıç'ın ağabeyi. Kemal Sunal, Cüneyt Arkın, Türkân Şoray gibi oyuncularla toplam 39 film çekmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesinden sonra, altı yaşında ailesi ile birlikte Ankara'ya göç etti. İş hayatına babasının Hacettepe'de açtığı fırında çalışarak başladı. Daha sonra askerlik görevine başlayana kadar Toprak Mahsulleri Ofisi'nde (TMO) memuriyet yaptı. İki senelik askerlik hizmetinden sonra, Almanya'da işçilik yaptı. Kardeşi Dündar Kılıç'ın çeşitli olaylara karışması nedeniyle tekrar Türkiye'ye dönerek bir süre de kulüp işletmeciliği yaptı.

1960'lı yıllarda ilk evliliğinden Cem Vedat adında bir oğlu oldu. 1974 yılında Cemile hanımla yaptığı ikinci evlilikten Cumhur, Cesur ve Mert adında üç oğlu daha oldu. 1974 yılında çok küçük bir sermaye ile sinema sektörüne girdi ve 1990 yılına kadar pek çok başarıya imza attı.

Yirmi ikisi Kemal Sunal ile olmak üzere toplam 39 filmin yapımcılığını yürüttü. 1990'lı yıllardaki krizlerle iki kez iflas etti. 1994 yılında tekstil sektörüne yöneldi. İş hayatındaki ve aile yaşantısındaki sıkıntılar nedeniyle sağlığı bozuldu. 25 Ekim 1994'te kaldırıldığı International Hospital'da öldü.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapımcı olarak[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]