Brit Mila

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Yahudilik'te sünnet sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Star of David.svg        Menora.svg
Yahudilik

Brit Mila (İbranice: בְּרִית מִילָה, Sünnet antlaşması) Yahudi erkek çocuklarına sekiz günlükken Mohel tarafından yapılan sünnet törenidir. Bu törende mohel, bebeğe bir Yahudi adı verildikten sonra bebeğin sünnet derisini alır ve üreme organından kan akıtır.[1]

Yahudi dininin babası olan Avraam, tarihte ilk Brit Mila olan kişi olarak kabul edilir ve kendi kendini 99 yaşındayken Tanrı'yla yaptığı bir antlaşma sonucu sünnet etmiştir. Avraam, kendi soyundan gelenlere büyük bir sadakatla Tanrı'ya hizmet etmelerini öğreteceğine dair yemin etti. Buna karşılık Tanrı, Avraam'ın soyunun hayatta kalacağını garanti edeceğine dair söz verdi.[1] Nitekim, Avraam'ın soyu İshak oğlu Yakup aracılığıyla İsrailoğulları; ve İsmail aracılığıyla Araplar olarak devam etmektedir.

Sünnet töreninin diğer Yahudi törenlerinden ayıran bir özelliği, eğer sünnet günü şabat'a denk gelirse diğer törenler gibi ertelenmeyişidir. Sünneti erteletebilecek tek unsur bebeğin sağlığıdır.

Kan[değiştir | kaynağı değiştir]

Sünnet'te kan akıtılması esas olduğu için lokal anestezi gibi yollarla yapılan tören geleneklere aykırıdır çünkü bu tip prosedürler kan deveranını yavaşlattığı için kan akımını engeller. Yahudiliğe geçmek isteyen erkek sünnet olmalıdır; eğer erkek hali hazırda sünnetliyse penisinin üstüne sembolik olarak bir damla kan akıtılarak sünnet töreni düzenlenir.

Tora'da sünnetle ilgili hükümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tora'nın Yaratılış kitabında Avraam ile Tanrı'nın antlaşması anlatılır:

Ayrıca, sünnet kuralı Tora'nın Levililer kitabında da yinelenir: "Çocuk sekizinci gün sünnet edilmeli"[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]