Yahnikapan, Odunpazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Yahnikapan, Eskişehir sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Yahnikapan
—  Köy  —
Eskişehir
Eskişehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Eskişehir
İlçe Odunpazarı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 443
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0222
İl plaka kodu
Posta kodu 26000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Yahnikapan, Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesine bağlı bir köydür.Düzenleyen:Hoy Veli

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün diğer adı Yeşilhan'dır. Yahnikapan, merkez ilçeye bağlı bir köy olup nüfusu, Alevi-Bektaşi inançlı topluluklardan oluşmaktadır. Yahnikapan köyünde yöredeki Garip Musa ocaklıları tarafından “pir” olarak adlandırılan Garip Musa ocaklı dede ailelerinin dışında Garip Musa ve Hıdır Abdal Sultan ocaklarına bağlı talip grupları yerleşiktir.

Yahnikapan köyünde “Şah Pabucu” olarak tanınan bir sağıltma (şifa) ocağı da vardır. Aynı zamanda halk arasında "Şah ocagı","Şah Dede" denilmektedir. Yöredeki birçok felç hastası “Şah Pabucu” sağıltma ocağını ziyaret etmektedir. “Şah Pabucu” Yahnikapan köyünde Mansurlar sülalesi tarafından muhafaza edilmektedir. Hastalara şifa, dertlilere deva olundugu söylenmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir merkezine 30 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2798
2000 1946
1997 1479

NOT:Nüfus sayımı kütüğe bağlı olarak yapılmaktadır.

Köy nüfusunun bir bölümü kış mevsiminde Şehir bölgelerinde, yaz mevsiminde köylerde geçimlerini sağlamakta ve yaşamaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köyün bir bölümü geçimlerini Şoförlük mesleği ile sağlamaktadır. Bir bölümü ise şehirlerde belli işlerde geçimini sağlamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak doktor atanmadığından aktif değildir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köyde internet bağlantısıda 2010 yılı itibariyle ilk olarak başvurusu ile sağlanmıştır ve köyün genelinde internet kullanımı sağlanmıştır. İnternet kullanımı günümüz şartlarının getirdiği koşullar nedeniyle köyümüzde de yaygın hale gelmektedir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]