Yaşlı Adamın Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Yaşlı Adamın Savaşı
Yasli-adamin-savasi.jpg
Yazarı John Scalzi
Orijinal ismi Old Man's War
Çevirmen Cihan Karamancı
Kapak tasarımı HINK
Özgün dili İngilizce
Dili Türkçe
Türü Alternatif Tarih
Fantezi
Bilimkurgu
Yayınevi İthaki Yayınları
ISBN 978-605-3751-71-7
Sonraki eser Hayalet Tugay

Yaşlı Adamın Savaşı , John Scalzi tarafından yazılmış, alternatif tarih/bilimkurgu türü kitaptır. Scalzi'nin evreninde geçen ilk kitabıdır. 2006 yılında Hugo Ödülüne aday gösterilse de kazanamamıştır. Aynı yıl içerisinde Locus Ödülü'nde finalist olmuştur.

Kitabın Teması[değiştir | kaynağı değiştir]

John Perry önce karısının mezarını ziyaret etti. Sonra da askere yazıldı.

İyi haber, insanların nihayet yıldızlara ulaşmış olmaları. Kötü haberse uzayda yaşamaya uygun gezegenlerin nadir bulunması -tabii bir de bu gezegenler için bizimle savaşmaya hazır uzaylı ırkların olması. Biz de o yüzden savaşıyoruz. Dünya'dan çok uzaktaki bu acımasız, kanlı, sonu gelmez savaş onlarca yıldır devam ediyor. Dünya izbe bir gezegen. Kaynaklarımızın çoğu Koloni Savunma Güçleri'nin elinde ve herkes emeklilik yaşına geldiğiniz zaman onlara katılabileceğinizi biliyor. KSG genç insanlar değil; onlarca yıllık bilgi ve beceri birikimi taşıyan insanlar istiyor. Bir daha dönmemek üzere Dünya'dan götürüleceksiniz. Askerde iki sene savaşacaksınız. Ve hayatta kalırsanız binbir güçlükle kazanılmış gezegenlerin birinde kendinize ait bir yuvaya kavuşacaksınız.

John Perry bu anlaşmayı kabul ediyor. Nelerle karşılaşacağını bildiğini sanıyor. Fakat evden pek çok ışık yılı ötedeki gerçek savaş, onun hayal edebileceğinden çok ama çok daha zor -ve kendisinin zamanla neye dönüşeceği daha bile garip.

YAŞLI ADAMIN SAVAŞI akıllıca yazılmış ve baştan sona keyif veren harika bir roman.

THE CLEVELAND PLAIN DEALER

Olağanüstü... John Scalzi önce iyi, sonra çok iyi, sonra yine çok iyi yazıyor.

THE SAN DIEGO UNION-TRIBUNE

Teknoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıçrama İticisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşlı Adamın Savaşı ışıktan daha hızlı seyahat etme seçeneklerine bir yenisini ekliyor: Sıçrama İticisi. Sıçrama İticisi uzay gemisi gibi bir nesneyi alır, uzayda bir delik açar, nesneyi bu delik vasıtasıyla aynı evrende başka bir yere transfer eder. Sıçrama İticisi’nin, karakterlerin hepsini bilmediği bazı sınırları vardır. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz:

• Transfer edilen nesne yüksek yerçekimli bir alanın yakınında olmamalıdır.

• Transfer edilen nesne çok uzaklara gönderilemez.

Consu gibi daha gelişmiş türler Sıçrama İticisi’nin ayrıntıları hakkında daha fazla bilgiye sahip olup herhangi bir sisteme transfer edilen gemileri tespit edebilirler.

BeyinDostu™[değiştir | kaynağı değiştir]

BeyinDostu™ Koloni Savunma Güçleri (KSG) üyelerine özel, sinirlere yerleştirilmiş ve veri almayı, konuşmayı, savaş planları yapmayı ve çok daha fazlasını içeren bir sistemdir. KSG üyeleri BeyinDostu ile uzaylıların dillerini çevirir, klasik çizgi filmleri izler, eski kitapları okur ve çok daha fazlasını yapar.

BeyinDostu KSG askerinin koloni teknolojilerini tek başına öğrenmesini sağlar. Bir KSG silahı ancak BeyinDostu ile kullanılabilir.

Hayalet Tugay üyeleri için BeyinDostu çok daha kullanışlıdır. Yeni doğmuş bir Hayalet Tugay üyesi kimliği gelişene kadar BeyinDostu sayesinde sentetik bir bilince sahip olur. Bu insanlara bir Özel Kuvvetler üyesinin her şeyi bildiği izlenimini verir. Yeni doğmuş bir askerin karşısına yeni bir şey çıkarsa, BeyinDostu inanılmaz bir hızda o şey hakkındaki bilgileri beyne yükler.

BeyinDostu Özel Kuvvetler üyelerinin tek bir beyin gibi çalışmasını sağlar. Birinin gördüğünü, herkes görür.

Modifiye Bedenler ve Bilinç Nakli[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsan kolonizasyonunun ilk günlerinde insan askerlerin yabancı saldırganların sonsuz ordularını yenmek için yaratılmadığı belli oldu. İnsanlık iki teknoloji tarafından kurtarıldı: birkaç ay içinde bilim adamları (beyin aynı kalmak şartıyla) eski vücuttan yeni bir vücuda bilinç aktarmayı keşfettiler. Bu teknoloji Koloni Savunma Güçlerini kurdu. Bilim adamları yeni süper asker bedenlere Dünya'dan gelen yaşlıları transfer ettiler. Mühendislik insanlara yeşil deri ve kedi gözlerine benzeyen sarı gözleri (KediGözü™) verdi, bu teknoloji gece görüşünü sağladı.

Nanoteknoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Koloni Savunma Güçleri askeri operasyonların hemen hemen her alanında nanoteknolojiyi kullanır. Savaş zırhı bağlanmış nanobotlardan yapıldı, tıbbi nanobotlar ameliyatların ve uzuvların yeniden büyütülmesini gerçekleştirdi. Kan dokusu AkıllıKan™ ile değiştiridi. Çığır açıcı bu sistem, oksijen taşıma kapasitesini dört katına çıkarmakla kalmayıp vücudu hastalıklara, toksinlere, ve kan dokusu kaybından doğacak ölümlere karşı korumaktadır. Birincil piyade silahı ÇA-35 (ÇA = Çok Amaçlı) BeyinDostuyla kullanılabilir. (Altı çeşit mermisi vardır: Tüfek mermisi, Fişek mermisi, Bomba mermisi, Füze mermisi, Alev mermisi, Mikrodalga)

Yaşlı Adamın Savaşı evrenindeki yabancı türler ve insanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Consu[değiştir | kaynağı değiştir]

Consular, keskin ve inanılmaz bir zekaya sahip olmalarının yanında dini gayretli yabancı türdür. En gelişmiş teknoloji onlardadır.

Covandu[değiştir | kaynağı değiştir]

Covandular cüce türlerdir. Küçük boylu hedefler oldukları nedeniyle onlarla mücadele etmek zor olabilir. Covandular hem biçim hem de psikolojik açıdan ilginç bir uzaylı türdür.

Gameran[değiştir | kaynağı değiştir]

Gameranlar uzayda yaşamak için Koloni Savunma Güçleri tarafından üretilmiş bedenlerdir. Bazı adı geçen Gameranlar Kaptan Martin ve Lt. Stross'tur.

İnsanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Her ne kadar insan askerler genetik geliştirme, cerrahi büyütme ve sibernetik gibi alanlarda çok geniş alanlara yayılsa da, normal insanlar insan topluluğunun büyük bir kısmını oluşturmaktadır.

Obin[değiştir | kaynağı değiştir]

Obinler gizemli bir uzaylı türüdür ve haklarında pek az şey bilinmektedir.

Rraey[değiştir | kaynağı değiştir]

Rraeyler bilimsel özellikleri çok gelişmiş bir uzaylı türüdür ve insanları “dengeli beslenme”nin bir parçası olarak görür. Hatta bir insanın en iyi nasıl biçileceğini gösteren kutlama şefleri bile vardır. Rraeylerin kendilerine Consular tarafından verilen, Sıçrama İticisi ile seyahat eden bir geminin yerini tahmin edebilme özellikleri vardır.

Roanoke’nin Kurtadamları[değiştir | kaynağı değiştir]

Roanoke’nin kurtadamları Terran mitolojisine göre büyük, kıllı olarak tasvir edilen bir tür.

Whaidian[değiştir | kaynağı değiştir]

Whaidianlar hem şekil hem de psikolojileri bakımından tuhaf olarak nitelenen bir uzaylı türüdür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

1 ^ Scalzi, John (2005-01-01). Old Man's War. Tor Books. ISBN 0-7653-0940-8.   2 ^ "2006 Hugo Ödülü". Hugo Ödülleri.

3 ^ Deadline: Paramount Buys 'Old Man's War' For Wolfgang Petersen And Scott Stuber

4 ^ WRITTEN BY Joseph Mallozzi & Paul Mullie, DIRECTED BY Alex Chapple (May 21, 2010). "Subversion, Transcript by Callie Sullivan". Stargate Universe. Season 1 EPISODE NUMBER 118. SyFy. http://www.gateworld.net/universe/s1/transcripts/118.shtml. "GRAHAM: Not to worry, sir. (He holds up a paperback book.) I came prepared."

5 ^ Scalzi, John (2010-05-21). "Product Placement". Whatever. Retrieved 2010-07-15.