Yüzyılın Suçlusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Roman Amerikalı yazar Stephen King 'in Richard Bachman takma adıyla ve orijinal ismi Blaze olarak 2007'de yayımlanmıştır. Roman bir önsöz ile başlar. Bunun bir trunk novel olduğunu bilmenizi ve ona göre satın almanızı, isterseniz de anında iade edip paranızı almanızı ister yazar. King romanı 1972 sonu ile 1973 baş arası hevesle yazdığını ancak bittiğinde okunmaması gerektiğini düşünür ve taslak editör yüzü görmeden rafa kaldırılır. Yıllar sonra yeniden aklına geldiğinde kitabı aramaya başlar ve editörü taslağı Fogler Kütüphanesi'nde bulur, ancak King'e sadece fotokopisi verilir; orijinal taslak kaybolmaya tehlikesine karşı korunur. (King daha önce de Under the Dome'un 50 sayfalık ilk taslağını ve The Cannibals romanının 200 sayfalık taslağını kaybettiğinden bahseder. Under the Dome'u yıllar sonra yeniden yazdı ve 2009'da yayımladı ancak The Cannibals'i bir daha yazmadı; roman tarihten silindi.)

Taslağı yeniden okuduğunda düzeltmelerle iyi bir roman haline gelebileceğini düşünmüş ve yeniden yazıp 2007'de yayımlamıştır. Kitabın sonunda da sonradan Duma Key, Türkçe adıyla Duma Adası romanının taslağı haline gelen tam ve bitmiş bir öyküyü ekler. Bu öyküdeki karakter King'e ilginç gelmiş olacak ki bir büyük roman yazar o karaktere.

Blaze, Clayton Blaisdell'in lakabıdır. Çocukluk ve yetişkinlik olmak üzere iki hikâye paralel kurgu biçiminde roman boyu devam eder. Richard Bachmann adıyla basılmasının nedeni kaybolan ilk taslağın Bachmann Dörtlüsü (Rage, Hiddet; The Long Walk, Uzun Yürüyüş; Roadwork,Ateş Yolu;The Running Man, Azrail Koşuyor) romanlarından hemen sonra yazılması.

King önsözü esasen okuyucuyu ilgilendirmiyor olmasını, yalnızca iyi bir öykü okumak istiyor olmasını dileyerek; kitabın tüm kazançlarının eli sıkışık serbest yazarlara yardım için kurulmuş The Haven Vakfı'na bağışlanacağının bilgisini verir.