Yüzüncü Ad: Baldassare'nin Yolculuğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yüzüncü Ad
"Baldassare'nin Yolculuğu"
le Périple de Baldassare
Kitabın Türkiye'deki baskısının kapağı
Yazar Amin Maalouf
Çevirmen Samih Rifat
Ülke Fransa
Dil Fransızca
Tür Roman
Yayım 2000 (özgün)
2009 (Türkçe)
Yayımcı (özgün)
Yapı Kredi Yayınları (Türkçe)
Sayfa 400

Yüzüncü Ad: "Baldassare'nin Yolculuğu" (Orijinal ismi: Le Périple de Baldassare) Amin Maalouf'un yazdığı tarihsel kurgu bir romandır.

Doğu'da yaşayan son Cenevizliler'den olan Baldasarre Embriaco, 1665'te yaşadığı yer olan Lübnan'nın Cübeyl kentinden kaybettiği bir kitabı bulmak için yollara düşer.

İncil'e göre ertesi yıl, yani 1666 yılı dünyanın sonu olacaktı.Bu sonu engelleyecek tek şey Allah'ın var olduğuna inanılan "Yüzüncü Ad"ıydı.Ünlü Bağdat'lı yazar Ebu Mahir el-Mazandarani tarafından yazılmış ve kimselerin görmediği bir kitapta bu adın yazıldığı dedikoduları dolaşmaktadır. Adı geçen kitap yedi sekiz yıl önce Cübeyl'e sığınmış yaşlı ve yoksul bir Müslüman olan Hacı İdris tarafından Baldassare'a armağan edilir. Ancak, yaşlı adam kitabı Baldassare'a verdikten hemen sonra ölür. Baldassare ise kitabı okumaya fırsat bulamadan, İstanbul'a giderken alışveriş amacıyla Cübeyl'e uğrayan Fransa Sarayı görevlisi Şövalye Hugues de Marmontel'e çok yüksek bir fiyatla satmak zorunda kalır. Kitabı satmanın pişmanlığını yaşarken yanında çalışan ve uzun süredir Canavarın Yılı ile ilgili konuları araştıran yeğeni Cabir'nin de ısrarıyla kitabın peşinden yola koyulurlar. Yolculuğa yeğenleri Cabir ve Habib, ayrıca yardımcısı Hatem ile birlikte çıkar. Yanlarına birkaç durak sonra kocasının ölümünü onaylatmak peşinde olan kasabanın dulu ve Baldasarre'nin gençlik aşkı olan Marta'da katılır. Baldasarre bu yolculuk sırasında İstanbul'dan Londra'ya, Ege Adaları'ndan, Ceneviz'e, İzmir'den Konya'ya, Amsterdam'dan Lizbon'a bir koşuşturma içerisine girecekti. Bu koşuşturma içerisinde İzmir'deki Sabetay Sevi ayaklanmasına, 1666 yılında Büyük Londra Yangını'na, Hollanda-İngiltere Savaşları'na ve Konya'da veba salgınına tanık olacaktır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]