Yücekonak, Karakoçan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Selahattin ilhan (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 00.32, 26 Kasım 2016 tarihli sürüm (→‎Dış bağlantılar: reklam amaçlı bağlantı temizliği AWB ile)
Yücekonak
Elazığ
Elazığ
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Karakoçan
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 146
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0424
Posta kodu 23600
Resmî site
[1]

Yücekonak, Elâzığ ilinin Karakoçan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Köyde şuanda oturanların öncüleri (Kürtler) yaklaşık 300 yıl önce geldiği köyün büyükleri tarafından anlatılanlar. 1950'lerde bölgede bütün köylerin adı değiştiği gibi bu köyünde adı değiştirildi. Qawuman olan ad Yücekonak olarak değiştirildi. Ancak halk halen QAWUMAN adını kullanmaktadır.

QAWUMAN köyü ne zaman ve hangi halklar tarafından kurulduğu arkeolojik çalışma yapılmadığından kesin olarak bilinmemektedir. Ancak gerek yaşlıların anlatımı gerekse günümüze ulaşan eserler Kürtlerden önce Ermenilerin burada yaşadığını gözler önüne serer.Çeşitli zamanlarda ve değişik yerlerde,inşaat yapımı için yapılan temel kazılarında yer altında çok iyi işlenmiş taş duvarlar ve mezarların çıkması vb. köyün eski bir yerleşim yeri, hatta bir merkez olabileceği intibasını güçlendirmektedir.

QAWUMAN Köyünün önemli tarihi yerleri arasında köyün üst tarafında bulunan; halk tarafından "Keloşk" olarak adlandırılan kale ve köyün içinde olan göldür. Kaleden günümüze ulaşan kalıntıları hala mevcut durumdadır. Burada define arayıcıların yaptığı kaçak kazılardan dolayı tahribatlar yapılmış olmasına rağmen kalenin kurulduğu tepe heybetini korumakta ve gezip görülmeye değer bir yerdir. Halk her ne kadar köye gelen kaçakçıları ve onların araçlarını görmüşselerde bu duruma müdahele etmemiştir.Buda köydeki bir çok eserin çalınmasına neden olmuştur. Göl hakkında da herhangi bir araştırma yapılmadığından ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Büyük emekle toprak kazılarak oluşturulan bu gölün amacının ne olduğu hala bilinmemektedir. Kazıda gölden çıkarılan toprak yakın tarafına "Erdireş" denilen yere yığılmış ve burası daha sonra mezarlık olarak kullanılmıştır. Görselliği ve köye kattığı güzellikle görülmeye değer bir eserdir. Gölün önemli özellikleri; aşağıya doğru yapılmış basamaklarla suyun içine inilebilir, gölün en derin yeri tam olarak bilinmemektedir.Köyün ileri gelenleri tarafından suya taş atılarak ölçümler yapılmıştır fakat her ölçüm farklı bir sonuç vermiştir.Kimi ölçüm 24,kimi ölçüm 35,kimi ölçüm ise 60 metre olduğunu ileri sürmektedir. Gölün üzeri yarım metreye yakın kalınlıkta çimle kaplıdır.çim sahilden büyüyerek gelişmiştir. Çimin üzerinde ot bitiyor ve biçiliyor. Göle yönelik halk tarafından söylenen çeşitli efsaneler vardır. Gölün yakınına bir köylü tarafından bağlanan at ve tay otlanırken gölün içerisinden altın at şeklinde bir varlığın dışarı çıkıp tayı kaptığını ve içeri aldığı söylenmektedir. Gölün aldığı can bi hayli fazladır. 5 yaşındaki bir çocuktan 20 yaşındaki bir gence kadar çoğu kişi bu gölde boğularak ölmüştür. QAWUMAN köyü yeşilliğinin yanı sıra soğuk suları, iyi meyveleri ve hayvansal ürünleri ile ünlüdür. gezilip görülmeye değer şirin bir yerdir. Qawumanda belirtilen kale ve gölün dışında yoğun tarih izleri görülmektedir. Buranın tarihi gerçekliğinin açığa çıkarılarak bugünün ve gelecek nesillerin bu bilgilerden yararlanması için biran önce bilimsel bir şekilde arkeolojik çalışmaların başlatılması gerekmektedir.

Kültür

Köyün yemeklerinden ayran çorbası çok güzeldir. Gelip görülmeye değer yerdir.

Coğrafya

Elazığ iline 122 km, Karakoçan ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimdir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 150
2000 146
1997 147

Ekonomi

Köyün ekonomisi hayvancılık ve tarıma dayalıdır

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Öğretmen yoktur.Köyde bulunan öğrenciler servis aracılığıyla ilçeye götürülüp getirilir.Köyün içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar