Xianzong (Tang)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Xianzong
Çin imparatoru
Hüküm süresi5 Eylül MS 805-14 Şubat MS 820
Önce gelenShunzong
Sonra gelenMuzong
Doğum4 Mart MS 778
Çang'an, Tang Hanedanı
Ölüm14 Şubat MS 820
HanedanTang Hanedanı

Xianzong (Çince: 唐憲宗; pinyin: Táng Xiànzōng; 27 Mayıs MS 742-25 Şubat MS 805) veya asıl adıyla Li Chun (李純), Çin'de Tang Hanedanı'nın 12. imparatorudur. Saltanatı MS 805'ten MS 820 yılında ölümüne kadar sürmüştür.

İmparator Xianzong, askeri valilerin (Jiedushi) gücünü dizginlemek için yola çıktı ve emirlerine uymadıklarında onlara karşı savaş açtı. İlk seferleri oldukça başarılıydı ve Xianzong'un ordusu MS 806'da Liu Pi, Yang Huilin ve 807'de Li Qi gibi savaş ağalarını yendi. MS 813'te, Tian Xing yönetimindeki Weibo Yolu'nun kilit noktalardan birinin teslim edilmesinden sonra, İmparator Xianzong birçok bölümü bölgesel savaş ağaları tarafından fiilen bağımsız olarak yönetilen imparatorluğu yeniden birleştirmek için hazır görünüyordu. Xianzong'un ilk başarısızlığı MS 813'te askeri vali Wang Chengzong'u yenemediğinde oldu. Ancak, MS 817'de, Li Shidao'nun yenilmesi ve Wang'ın boyun eğmesinin ardından, imparatorluğun tamamı yeniden imparatorluk otoritesi altındaydı. Daha sonraki tarihçiler, İmparator Xianzong'un saltanatını Yuanhe Restorasyonu olarak adlandırdılar.

İmparator Xianzong'un saltanatı, Tang'ı askeri valilerin yıkıcı güçlerinden kısa süreliğine stabilize etti, ancak hadımların gücünün yükselişini gördü. İmparator Xianzong'un kendisinin MS 820'de hadım Chen Hongzhi tarafından öldürüldüğü iddia edilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Xianzong (Tang)
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Shunzong
Çin imparatoru
MS 756-762
Sonra gelen:
Muzong