İçeriğe atla

Worcester Kolej, Oxford

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Worcester Kolej
The Provost, Fellows and Scholars of Worcester College in the University of Oxford
Harita
LatinceCollegium Vigorniense
KuruluşGloucester Kolej (1283); Gloucester Hall (1560); Worcester Kolej (1714)
Eski isim(ler)iGloucester Kolej, Gloucester Hall
BaşkanSir Jonathan Bate
Lisans öğrencileri412 (2011/2012)
Lisansüstü öğrencileri167
KonumWorcester Sokağı, Oxford, İngiltere, Birleşik Krallık
Nobel ödülleri{{{nobel_ödülleri}}}
Web sitesiworc.ox.ac.uk

Worcester College, Oxford Üniversitesi'nin kolejlerinden bir tanesidir. Kolej bir Worcestershire baroneti olan Sir Thomas Cookes'un bağışıyla 1714 yılında kurulmuştur. Kolejin bir önceki ismi olan Gloucester Kolej aynı mekânda 13. yüzyıl sonundan itibaren, 1539'da manastırların feshedilmesine kadar eğitim vermeyi sürdürmüştür.

Temmuz 2010 itibarıyla Worcester'ın mal varlığı 16,7 milyon £'dur.[1]

Kolejin ünlü mezunları arasında medya patronu Rupert Murdoch, TV yapımcısı ve senarist Russell T Davies, ABD Yüce Mahkemesi üyesi Elena Kagan, aktris Emma Watson ve romancı Richard Adams bulunur.

Binaları ve yerleşkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kolejin bilhassa ana avlusunu oluşturan binalar birbirinden oldukça farklıdır: girişten ana binaya bakarken avlunun sağında kalan yapı Neoklasik üslupta inşa edilmiş görkemli bir 18. yüzyıl binasıdır; solda ise "The Cottages" (Kır Evleri) adıyla bilinen, Oxford'un en eski konutlarından sayılabilecek bir dizi Ortaçağ yapısı bulunur. Bu evler, Worcester'dan evvel aynı yerde eğitim veren Gloucester Kolej'den geriye kalan en önemli mirastır: 1283'te kurulan ve Benediktin keşişlerine ait olan bu kolej, 1539'da manastırların feshedilmesiyle tasfiye edilmiştir.

Ortaçağ evlerinin önden görünümü

20 yıllık bir aradan sonra eski Gloucester Kolej'in binaları, 1560 yılında kurulan Gloucester Hall tarafından kullanılmaya başlandı. Okulun son müdürlerinden Benjamin Woodroffe, İngiltere Kilisesi'nin yeni bağlantılar kurabilmesi amacıyla, Yunan Ortodoks öğrencilerin Oxford'da okuyabilecekleri bir "Grek Kolej" kurmaya teşebbüs etti.[2] 1699'dan 1705'e kadar bu yönde çalışmalar yapıldıysa da, yalnızca koleje kaydolan Yunan öğrenci sayısı sadece 15 oldu.

1714'te Worcestershire baroneti Sir Thomas Cookes'un bağışıyla kolej günümüzdeki Worcester Kolej'e dönüştürüldü. İlk dönemde bile elde edilen kaynak sadece şapel, yemek salonu, kütüphane ve avlunun kuzey tarafındaki Terrace adıyla bilinen binanın yapılmasına yetebildi. Tasarımlar, Nicholas Hawksmoor'a danışan Dr. George Clarke'a aittir.

1736 yılında Clarke, kitapları ve el yazmalarından oluşan büyük bir koleksiyonu koleje bağışladı. Bu arşivde babası William Clarke'ın kişisel belgeleri (Clarke, İngiltere Topluluğu ve Protektora dönemlerinde önemli bir rol oynamıştır) ve Inigo Jones'un geriye kalan çizimleri bulunuyordu.

Sermayesiz kalan Worcester'ın 18. yüzyıldaki inşaat süreci düzensiz bir şekilde ilerledi. "Terrace" binasının batı kanadı ve Provost's Lodgings (Müdür Lojmanı) binası 1773-76 yıllarında Henry Keene'in mimarlığıyla eklendi. Orta Çağ evlerinin yerine klasik üslupta binalar inşa edilmesi planlandıysa da, gerekli para bulunamadığı için bu yapılar günümüze kadar kalabildi. James Wyatt'ın tasarladığı yemek salonu ve şapel ise 1770'lerde ancak tamamlanabildi.

19. yüzyılın başında Worcester Kolej. Binanın öne doğru çıkan kısımları yemek salonu (sol) ve şapeldir (sağ)

Bağışlar sayesinde yakın zamanda lisans ve lisansüstü öğrenciler için yeni konutlar eklenmiştir.

Worcester Kolej'in modern yapılarından Canal Building, kolejin kuzey girişinde, isminden anlaşılacağı gibi Oxford Kanalı'nın hemen yanında bulunur. Binada 50 öğrencinin kaldığı banyolu odalar mevcuttur. Bu binadaki odalar genellikle üçüncü ve dördüncü yıl lisans öğrencilerine ayrılır.

Şapel[değiştir | kaynağı değiştir]

Kolejin şapeli 18. yüzyılda inşa edildi. Sürekli yaşanan para sıkıntıları nedeniyle inşaat 1720–91 yılları arasında devam ederken, farklı aşamalardan Dr. George Clarke, Henry Keene ve James Wyatt sorumluydu. Şapelin sütunları ve pilastrları, kubbesi ve itinayla yapılmış yaprak süslemeleri Wyatt'ın eseridir. Klasik üslupta döşenen iç mekân Victoria devrinin militan papazlarınca yeterince çarpıcı bulunmamış, 1864–66 yıllarında şapel William Burges tarafından yeniden döşenmiştir.

Bugünkü haliyle de halen sıra dışı ve süslü bir şapeldir: egemen rengin pembe olduğu yapının oturaklarına kanguru ve balina gibi hayvanlar oyulmuştur; rengarenk boyanmış olan duvarlarda dodo ve tavus kuşu freskleri bulunur. Vitray pencereler ilk olarak John Everett Millais'e sipariş edildiyse de Burges tasarımlarını beğenmemiş ve Henry Holiday ile çalışmayı tercih etmiştir.

Oscar Wilde şapel hakkında şunları söylemiştir: "Dekoratif ve hoş bir sanat eseri olarak kusursuz; pencereleri de çok sanatkârane."

Şapel koroları[değiştir | kaynağı değiştir]

Worcester, eşit statüye olan ve haftalık dini törenleri arasında paylaşan iki korosuyla Oxford kolejleri arasında benzersizdir. Seçmelerle kabul edilmiş öğrenciler ve gönüllülerden karma bir koro haftada iki kez, perşembe (her hafta) ve pazar-pazartesi (dönüşümlü olarak) günlerinde dinlenebilir. Erkek korosu ise Christ Church Katedral Okulu'ndan katılan sopranolar ile alto, tenor ve bas öğrencilerden oluşur. Bu koro da haftada iki kez, pazar ve salı akşamları dinlenebilir. Korolar Worcester'ın üç org uzmanı tarafından yönetilir.

Yemek salonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Burges 1877 yılında yemek salonunun tadilatına başladıysa da ölümüyle çalışmaları yarım kalmış, 1966 yılında Wyatt'ın tasarımlarına dönülmüştür.[3]

Bahçeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Worcester bugün Oxford'un merkezine çok yakın olsa da, 18. yüzyılda şehrin eteklerinde sayılırdı. Bunun uzun vadede koleje katkısı büyük olmuş, geniş bahçeler olduğu gibi muhafaza edilmiştir. Bahçeler çeşitli ödüllere layık görülmüş, Oxford in Bloom ödülünü girdiği her sene almıştır. Bahçelerde 1817–20 arasında kapsamlı çalışmalar yürütülmüş, bir bilgiye göre de 1827'de Richard Greswell tarafından pitoresk üslupta düzenlenmiştir. Bahçeleri bugün baş bahçıvan Simon Bagnall ve yedi bahçıvandan oluşan ekibi idare etmektedir.[4]

Bahçede Patrick Garland'ın yönetmenliğini üstlendiği, Oz Clarke ve Francis Matthews'ın rol aldığı bir On İkinci Gece prodüksiyonu da sahnelenmiştir.

Kolejin bahçıvanları, tuttukları bir blogda 10,5 hektarlık (105.000 m2) bahçedeyi nasıl idare ettiklerini anlatmaktadır.[5]

Worcester Kolej'in ana avlusu: solda "kır evleri" adıyla bilinen, Worcester'ın olduğu yerde eskiden eğitim veren Gloucester Kolej'e ait Ortaçağ yapıları görülebilir.

Gelenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Worcester Koleji, Oxford

Üç yılda bir haziranda kolejde bir anma balosu düzenlenir.

Dönem sırasında pazartesi, cuma ve cumartesi hariç her gün resmi yemek düzenlenir; katılan öğrenciler resmi kıyafet ve cüppeleri ile yemeğe iştirak ederler. Her yemekten önce mutlaka bir öğretim üyesi ya da litaræ humaniores (klasikler) bölümlerinden bir öğrenci kolej duasını okur. Metin Christ Church'tekinin aynısı olsa da her zaman uzun haliyle ve Latince okunur.

"Nōs miserī hominēs et egēnī, prō cibīs quōs nōbis ad corporis subsidium benignē es largītus, tibi, Deus omnipotēns, Pater cælestis, grātiās reverenter agimus; simul obsecrantēs, ut iīs sobriē, modestē atque grātē ūtāmur. Īnsuper petimus, ut cibum angelōrum, vērum panem cælestem, verbum Deī æternum, Dominum nostrum Iēsum Christum, nōbis impertiāris; utque illō mēns nostra pascātur et per carnem et sanguinem eius fovēāmur, alāmur, et corrōborēmur. Amen."

Çevirisi şöyledir:

"Ey Yüce Tanrımız, göklerdeki babamız, talihsiz ve değersiz olan bizler, bedenimizi ayakta tutan yiyeceği sağladığın için sana en derin saygımızla teşekkür ederken, bu nimeti ölçü, tevazu ve minnet ile kullanmamız için de sana yalvarıyoruz. Her şeyden çok bize meleklerin beslendiği cennet ekmeğinden, Tanrı'nın ebedi kelamından, Efendimiz İsa hazretlerinden sunman için sana yalvarıyoruz ki her birimizin zihni onunla beslensin, onun eti ve kanıyla beslenip, büyüyüp, güçlenelim. Amin."

Her Hilary (bahar) döneminin 4. haftasının cumartesi gününde, kolejin ikinci sınıf öğrencileri "Midway" etkinliğine katılarak öğrenim hayatlarının ortasında olmalarını kutlarlar (üç senelik programların, her biri sekiz hafta süren toplam dokuz dönemden oluştuğu düşünülürse). Bu etkinlikte öğrencilerin biri resmi kıyafet (cüppesiz), biri de genellikle öğrencilerin belirlediği bir konuya ait kostümle iki fotoğrafı çekilir. Daha sonra öğrenciler yemek salonunda resmi yemeğe katılırlar.

Bazı ünlü mezunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Worcester college accounts 2009-10" (PDF). Governing Body, Worcester College, University of Oxford, Audited Everett & Son. 24 Nisan 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2016. 
  2. ^ Tappe, E. D. (1954). "The Greek College at Oxford, 1699–1705" (PDF). Oxoniensia. XIX. ss. 92-111. 2 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 14 Ekim 2016. 
  3. ^ Pevsner, Nikolaus; Jennifer Sherwood (1974). Oxfordshire. Londra: Penguin Books. ISBN 0-14-071045-0. 
  4. ^ Buchan, Ursula (20 Temmuz 2007). "Borderlines: Worcester College gardens". Daily Telegraph. Londra. 13 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2020. 
  5. ^ Worcester College Gardeners Blog 1 Kasım 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]