Wilson Bentley

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Wilson Bentley, (9 Şubat 1865 - 23 Aralık 1931) kar tanelerini dikkatlice çeken ve günümüze kaydeden Amerikalı meteorolog ve fotoğrafçıdır.

Doğum Tarihi: 9 Şubat 1865
Ölüm Tarihi: 23 Aralık 1931
Kardeşleri: Charles F Bentley
Mesleği: Meteorolog, Fotoğrafçılık
Doğduğu Yer: Amerika Birleşik Devletleri

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bentley, 9 şubat 1865' de Vermont Jericho' da doğdu. Kar taneleri ile genç iken ailesinin çifliğinde bu işe başladı. ''Hayatımda beni en çok etkileyen kar taneleri oldu.'' dedi. On beş yaşındayken annesinin ona aldığı mikroskopla gördüğünü çizmeye çalıştı. 15 Ocak 1885'te ilk kar tanesini fotoğrafladı. Hayatı boyunca 2.000' den fazla kar tanesi görüntüsü yakaladı. Kar taneleri erimeden önce kaydedilemeyecek kadar karmaşıktı, bu yüzden bir bileşik mikroskoba bir körüklü kamera bağladı.

Bentley, kar tanelerini "küçük güzellik mucizeleri" ve kar kristallerini "buz çiçekleri" olarak nitelendirdi. İşbirliğiyle George Henry Perkins'in , profesörü doğal tarih de Vermont Üniversitesi'nden Bentley o hiçbir iki kar kristalleri hem olduklarını iddia ettiği bir makale yayınladı. Bu kavram halkın hayal gücünü yakaladı ve National Geographic , Nature , Popular Science ve Scientific American gibi dergilerde başka makaleler yayınladı..Bentley ayrıca bulutlar ve sis de dahil olmak üzere her türlü buz ve doğal su oluşumlarını fotoğrafladı . Yağmur damlası boyutlarını kaydeden ilk Amerikalıydı ve ilk bulut fizikçilerinden biriydi .

23 Aralık 1931' de yaptığı çiflikte zatürre nedeniyle öldü. Yazdığı Kar Kristalleri adlı kitabı McGraw-Hill tarafından yayımlandı.