William Tecumseh Sherman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
William-Tecumseh-Sherman.jpg

William Tecumseh Sherman (8 Şubat 1820, Lancaster, Ohio-14 Şubat 1891, New York kenti, ABD) Amerikan İç Savaşı'nda Georgia ile Kuzey ve Güney Carolina üzerinden Güneyli kuvvetlere karşı ezici seferler düzenleyen (1864-65) komutan. Modern savaşın en büyük mimarlarından sayılan Sherman, ünlü "Savaş cehennemdir" (War Is Hell) deyişi dolayısıyla sık sık anılır.

Sherman, Yargıç Charles R. Sherman'ın sekiz çocuğundan biriydi. Babasının ölümü üzerine dokuz yaşında, Ohio'da önemli siyasal nüfuzu bulunan aile dostları Thomas Ewing tarafından evlat edinildi. West Point'teki Birleşik Devletler Askerî Akademisi'ni bitirdikten sonra, önce Florida'da, ardından Güney Carolina'da Charleston yakınlarındaki Moultrie Kalesi'nde görev aldı. Meksika Savaşı dönemini California'da pasif bir konumda geçirdi. California'daki altına hücumun çekiciliğine kapılarak 6 Eylül 1853'te ordudan ayrıldı. Altına hücum sona erdiğinde büyük bir borç yükü altındaydı.

Louisiana'nın Birlik'ten ayrılması üzerine kuzeye döndü ve St. Louis'de bir demiryolu şirketinin müdürü oldu. Savaş, ona göre "insanların kör ve deli olduklarının kanıtıydı". Başkan Abraham Lincoln'a da güveni yoktu; buna karşı Mayıs 1861'de albay olarak atanmasını sağlamak için kardeşi Senatör John Sherman'ın nüfuzundan yararlandı.