İçeriğe atla

William Stephen Atkinson

Vikipedi, özgür ansiklopedi

William Stephen Atkinson (Eylül 1820 - 15 Ocak 1876, Roma), hayatının büyük bir bölümünde Hindistan'da çalışmış İngiliz lepidopterist.[1]

William, Suffolk'taki Chesterton'dan Thomas D. Atkinson'ın en büyük oğluydu. Babası Rugeley Vekili olduğunda Cannock Chase'te doğayla ilgilenmeye başladı. Britanya Lepidoptera'sını toplamaya başladı. 1839'dan itibaren Trinity College, Cambridge'e gitti ve 26. asistan olarak öldü. Daha sonra inşaat mühendisliği okudu ancak Martiniere Koleji'nde müdür pozisyonu teklif edilince Kasım 1854'te Kalküta'ya gitti. East Winch Vekilinin kızı Bayan Montford ile evliydi.

Kalküta'da The Asiatic Society'ye katıldı ve daha sonra kurumun sekreteri oldu. Bengal'deki Lepidoptera ile ilgilenmeye başladı ve güveler üretmeye üretti. Henry Tibbats Stainton ile iletişim kurdu. 1857'de Entomoloji Derneği'ne üye oldu. 1860'da Bengal'de Halk Eğitimi Müdürü oldu ve kapsamlı koleksiyonlar yaptığı Darjeeling'i ziyaret etti. Kalküta Botanik Bahçesi'nden Dr Thomas Anderson ile Sikkim'e geziler yaptı. 1865'te Yeni Hint Müzesi'nin mütevellisi oldu. Frederic Moore ile yazışmaktaydı.

Atkinson, Kalküta'da uzun yıllar yaşadı ve örneklerin resimlerini topladı. Koleksiyonu ölümü üzerine William Chapman Hewitson tarafından satın alındı ve Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi'nde saklandı. Frederic Moore ve Hewitson, topladığı yeni türlerin çoğunu tanımladı ve yayınladı.[2]

  1. ^ Grote, Arthur (1879). Introductory note in the descriptions of his collection by Hewitson and Moore.
  2. ^ Descriptions of New Indian Lepidopterous Insects: From the Collection of the Late Mr. W.S. Atkinson, M.A., F.L.S., &c. The Asiatic Society of Bengal. 1879. OCLC 9625544 – Internet Archive vasıtasıyla. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]