William Slim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
William Joseph Slim

William Joseph Slim, 1. Vikont Slim (Yarralumla ve Bishopston) (d. 6 Ağustos 1891, Bristol, Gloucestershire - ö. 14 Aralık 1970, Londra, İngiltere), Britanyalı mareşal ve genelkurmay başkanı. II. Dünya Savaşı'nda Japonların Hindistan'ı istila girişimini engellemiş ve Japon ordularını Birmanya'da (bugün Myanmar) bozguna uğratmıştır.

I. Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine er olarak Britanya Ordusuna katıldı. Çok geçmeden subay oldu ve Çanakkale, Fransa ve Irak'taki çarpışmalarda görev aldı. I. ve II. Dünya savaşları arasında Hindistan ordusunda hizmet verdi.

II. Dünya Savaşı'nın başlarında komutasındaki bir Hint tugayıyla, Britanya'nın İtalyan Doğu Afrikası'nı ele geçirmelesiyle (1940) sonuçlanan sefere katıldı. Irak'taki Reşid Ali Geylani ayaklanmasının bastırılmasına (Anglo-Irak Savaşı, Mayıs 1941) katıldıktan sonra, Mart 1942'de 1. Birmanya Kolordusu'nun komutanlığına atandı. Havada tam bir üstünleğe sahip olan güçlü Japon kuvvetleri karşısında geri çekilmek zorunda kaldı. Birliklerini Hindistan sınırına çekmeyi başardı ve Japonların 1944 başlarında Hindistan'ın kuzeydoğusunu istila girişimlerini durdurdu. 3 Mayıs 1945'te Rangoon (Yangon) düştü ve Slim, haziranda Müttefik Devletler Güneydoğu Asya Kara Kuvvetleri yüksek komutanlığına atandı.

1946'da İmparatorluk Savunma Yüksekokulu'nun komutanlığına, 1948'de de Bernard Montgomery'nin yerine genelkurmay başkanlığına getirildi ve mareşalliğe yükseltildi. 1953'ten vikont yapıldığı 1960'a değin Avustralya genel valisi olarak görev yaptı.

Defeat into Victory (Zafere Giden Yenilgi) adlı anıları 1956'da yayımlandı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]