Wheeler Zirvesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Wheeler Zirvesi
Wheeler Peak
Wheeler Peak.jpg
Wheeler Zirvesi
En yüksek noktası
Yükseklik 3 982 m
Çıkıntı 77 m
Yalıtılma 320 kilometre (200 mi)
Koordinatlar 38°59′09″ K
114°18′50″ B 
Coğrafya
Konum White Pine İlçesi (county)
Nevada,
Amerika Birleşik Devletleri
Jeoloji
Kayaç yaşı Miyosen
Dağ türü Ultra Sivri Zirveli
Tırmanma
En kolay rota Yürüyüş için patikadan

Wheeler Zirvesi ABD'nin batısında Nevada eyaletinde Büyük Havza'da Snake Sıradağları'nın bir kısmı olarak bulunan ve tümüyle Great Basin Ulusal Parkı içindeki en yüksek ve en fazla göze çarpan bir dağ.

Wheeler Zirvesi'nin rakımı 3982 m'dir. Böylece Great Basin Ulusal Parkı'nının en yüksek rakımlı mevkii ve Nevada eyaletinin ikinci büyük rakımlı noktası olmaktadır. Wheeler Zirvesi Nevada eyaletinin merkezi-doğusunda "White Pine İlçesi (county)"'nin doğusunda Utah eyalet sınırının 23 km batısında bulunmaktadır. Bu zirvenin ismi bu bölgenin 19. yüzyılda sonlarındna jeolojik ve gografik araştırmasını yapana bilim insanları heyetinin başkanı olan George Montague Wheeler anısına verilmiştir.

Wheeler Zirvesi 3 Boyutlu animasyon

Wheeler Zirvesi'nin tepesine iyi bakımlı (yarısından çoğu sose satıhlı) bir yürüyüş patikası ile trekking yaparak 3 saatte çıkmak çok muhtemeldir. Zirveye çıkan bu yürüyüş patikası epeyce viraj yaparak dağın tepesine tırmanmaktadır. Bu yol kenarında büyük otluk "praire" meraları ve çeşitli türde cam ağaçları bulunmaktadır. Dağın zirvesinde çok geniş kurak alanlardan bir panorama mazarası görülebilmektedur. Dağ zirvesinden görülen manzaralar içinde dağın altlarında düz büyük tarım alanları görülmekte ve bu düz tarım alanlarının ilerisinde uzakta Büyük Havza'nın kenar dağları seçikçe görülebilmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]