Wei Fenghe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wei Fenghe
Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Savunma Bakanı
Kişisel bilgiler
Doğum Şablon:1954
Shandong, Liaocheng, Çin
Partisi Çin Komünist Partisi
Askerî hizmeti
Rütbesi Orgeneral

Wei Fenghe (Chinese ; Şubat 1954 doğumlu), eskiden İkinci Topçu Kolordusu olarak bilinen PLA Roket Gücü'nün komutanı olarak görev yapan Halk Kurtuluş Ordusu'nda bir generaldir ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin mevcut Ulusal Savunma Bakanıdır.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Wei Fenghe, Shandong, Liaocheng'de doğdu. Aralık 1970'te 16 yaşında Halk Kurtuluş Ordusu'na katıldı.  Wei, 1984 yılında İkinci Topçu Komuta Akademisi Komuta Departmanından mezun oldu ve İkinci Topçu Kolordusu saflarından general rütbesine yükseldi. Wei, Ekim 2012'de Topçu Kolordusu komutanı olarak Jing Zhiyuan'ın aldı ve Kasım 2012'de general rütbesine terfi etti. Wei, İkinci Topçu Komutanı olmadan önce, İkinci Topçu subayı için bir ilk olan HKO Genelkurmay Departmanında genelkurmay başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Wei ayrıca İkinci Topçu Kurmay Başkanı, İkinci Topçu Kurmay Başkan Yardımcısı, 53. Üs komutanı, 54. Üs Kurmay Başkanı ve İkinci Topçu'da çeşitli diğer komuta pozisyonlarında görev yaptı. 

Ocak 1972'de Wei, Çin Komünist Partisine katıldı. Wei, Çin Komünist Partisi 17. Merkez Komitesi yedek üyesi ve Çin Komünist Partisi 18. Merkez Komitesi üyesiydi.

2019'da, 1989 Tianamen Meydanı baskısının 30. yıldönümünden birkaç gün önce Wei, hükûmetin 1989'da Tiananmen Meydanı'ndaki olaylarda eylemlerini ve protestoların hükûmet tarafından ele alınmasını savundu ve hükûmetin "durdurmada kararlı olduğunu" söyledi.

1 Aralık 2020'de Wei, Pakistan ile Çin arasındaki savunma işbirliğini geliştirmedeki hizmetlerinden dolayı Nişan-ı İmtiaz ile ödüllendirildi.

11 Haziran 2022'de ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Çin'in Tayvan yakınlarındaki "kışkırtıcı ve istikrarsızlaştırıcı" askeri faaliyetini kınadı, Wei'nin Austin'i "Tayvan'ı Çin'den ayırmaya cüret eden olursa, Çin ordusu kesinlikle bedeli ne olursa olsun savaşacaktır." Wei ayrıca, Halk Kurtuluş Ordusunun "savaşmaktan ve ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü koruyarak Tayvan'ın bağımsızlığına yönelik herhangi bir girişimi ezmekten başka seçeneği olmayacağını" söyledi