İçeriğe atla

Watt peak

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Watt peak, Wp olarak da ifade edilebilen, fotovoltaik sistemlerde kullanılan ve enerji dönüşüm oranını ölçen bir güç birimidir.[1] Bu birim, güneş panellerinin standart sıcaklık ve gün ışığında, optimal koşullarda üretebildiği maksimum gücü belirtir.[2]

Watt peak değeri solar panelin bulunduğu lokasyondan bağımsızdır. Bu değer, optimum koşullarda üretilebilecek maksimum değeri belirttiği için ölçüm yapılan yerin öğle vaktinde ve gölgesiz olduğu varsayılır. Aynı zamanda panele gelen güneş ışınları doğru açı ve yoğunlukta gelir. Ölçüm 25 Celsius derece sıcaklığındayken ve 1 kW/m² solar ışınımındayken alınır.[1]

Watt peak güneş panellerinin gücü için kullanılan bir birim olduğu için kilowatt peak'e (kWp) ve megawatt peak'e (MWp) de dönüştürülerek kullanılabilir.

  1. ^ a b "Güneş Enerjisi Sistemlerinde Kullanılan Güç ve Elektrik Birimleri - Hangienerji.com". www.hangienerji.com. 9 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2021. 
  2. ^ "Kwp Nedir? Kwp Ne demek? - Nedir.com". www.nedir.com. 29 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2021.