İçeriğe atla

Wang Ben

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Wang Ben (王賁), Savaşan Devletler döneminde Qin devletinin Çinli bir generaliydi. Daha iyi bilinen general Wang Jian'ın oğluydu. Qin'in birleşme savaşlarında kilit bir rol oynamıştır.[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

M.Ö. 225 yılında Wang Ben komutasındaki 600.000 kişilik Qin ordusu, Qin Wei'yi işgal ederken Chu'dan gelebilecek olası saldırılara karşı kanadı korumak için ihtiyati bir hareket olarak Chu'nun kuzey sınırındaki ondan fazla şehri fethetti. Wang Ben daha sonra Wei'nin başkenti Daliang'a saldırmak ve kuşatmak için kuvvetlerini kuzeye yönlendirdi. Daliang, Sui ve Ying nehirleri ile Hong Kanalı'nın birleştiği noktada yer aldığından, coğrafi konumu ona doğal bir savunma avantajı sağlıyordu. Ayrıca Daliang'ın etrafındaki hendek çok genişti ve şehrin beş kapısının da asma köprüleri vardı, bu da Qin kuvvetlerinin şehre girmesini daha da zorlaştırıyordu. Wei birlikleri bu fırsatı tahkimatlarını ve savunmalarını güçlendirmek için kullandı.

Wang Ben, Sarı Nehir ve Hong Kanalı'ndan gelen suları Daliang'ı sular altında bırakmak için yönlendirme fikrini ortaya attı. Wang Ben'in birlikleri Daliang'daki kuşatmayı sürdürürken su akışını yeniden yönlendirmek için üç ay boyunca çalıştılar ve planlarında başarılı oldular. Daliang büyük ölçüde sular altında kaldı ve siviller de dahil olmak üzere 100.000'den fazla insan öldü. Wei Kralı Jia teslim oldu ve Wei, Qin'in kontrolü altına girdi. Qin, eski Wei topraklarında Dang ve Sishui komutanlıklarını kurdu.

MÖ 222'de Liaodong'u işgal eden ve Yan'ın kalan güçlerini yok eden, Kral Xin'i esir alan ve Yan'ın sonunu getiren bir orduya liderlik etti.[kaynak belirtilmeli] Aynı yıl Wang Ben, Dai'yi fetheden ve Dai Kralı Jia'yı (Zhao eyaletinin son hükümdarı) esir alan bir Qin ordusuna liderlik etti.

Popüler kültür eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ou Sen'in oğlu "Ou Hon" olarak bilindiği Krallıkta, usta bir mızrakçı ve Qin Generalidir, yüksek doğumu ve yetkin becerileri nedeniyle biraz kibirli bir tavrı vardır. Ayrıca, her ikisi de Göklerin Büyük Generalleri olmayı hedefleyen gelecek vadeden gençler oldukları için Xin ile bir rekabeti vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Wang Ben 王賁 (www.chinaknowledge.de)". 16 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2023.