Wallace Harrison

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Wallace Kirkman Harrison veya kısaca Wallace Harrison (d. 28 Eylül 1895 – ö. 2 Aralık 1981) ABD’li bir mimardır.

Wallace Harrison mimarlık kariyerine Corbett, Harrison & MacMurray firmasında Rockefeller Center inşaatı projesi ile başladı. Nelson Rockefeller ile yakın arkadaşlığı ve ona danışma olarak çalışmasının da neticesiyle ağırlıklı olarak New York City ve yakınlarındaki bölgelerde geniş çaplı kamu projelerinin inşa edilmesini sağlamıştır.

Mimarı tarz olarak Wallace Harrison’un projeleri son derece net ve kararlı bir planlama ve fonsiyonalizme dayansa da küçük çaplı müstakil ev projeleri ise daha çok mimari deneylere açıktır ve insani ölçeğe sahiptir. 1941 ile 1976 yılları arasında mimar olan Max Abramovitz ile ortak olarak çalışmıştır.

1931 yılında Wallace Harrison yaklaşık 45.000 metrekarelik alana yayılmış bir yazlık ev bölgesini New York eyaletinin West Hills bölgesinde inşa ettirdi. Bu yazlık alanda yer alan birçok yapı Uluslararası Stil’in ABD’deki ilk örneklerinden kabul edilir. Zamanının New York ve çevresindekilerin sosyal ve entelektüel çevresinin toplandığı popüler mekanlardan birisi olan bu yazlık alanın düzenli ziyaretçileri arasında Nelson Rockefeller, Robert Moses, Marc Chagall, Le Corbusier ve Fernand Léger yer almaktadır.

Vefatından beri Wallace Harrison’a ait çizimler ve arşivler Columbia Üniversitesi’nde yer alan Avery Mimarlık ve Güzel Sanatlar Kütüphanesi’nde saklanmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]